معرفی شهرستان تکاب

شهرستان تکاب، یکی از شهرستانهای استان آذربایجان غربی است که در جنوب شرقی این استان واقع شده است. مرکز این شهرستان شهر تکاب است.

شهرستان تکاب از غرب به شهرستان شاهین‌دژ، از شمال غربی به شهرستان هشترود، از شمال شرقی به استان زنجان، از جنوب و جنوب غربی به شهرستان سقز و از طرف جنوب شرقی به شهرستان بیجار محدود است و با سه استان زنجان ، آذربایجان شرقی و کردستان مرز مشترک دارد . وسعت آن ۵٬۸۸۰٬۰۰۰ متر مربع می‌باشد و مختصات آن به این شرح می‌باشد: طول ۴۷ درجه و ۷ دقیقه ، عرض ۳۶ درجه و ۸ دقیقه و ۳۰ ثانیه ، ارتفاع از سطح دریاهای آزاد ۱۸۴۰ متر و اختلاف ساعت با تهران ۱۷ دقیقه (یعنی ساعت ۸ تکاب ، ساعت ۸ و ۱۷ دقیقه تهران است).

فاصله تکاب با تهران ۵۴۰ کیلومتر می‌باشد. تکاب دارای ۱۰۲ آبادی و یک بخش به نام تخت سلیمان است مهم‌ترین رودخانه دائمی که در تکاب جاری است ساروق نام دارد که قسمتی از آب آشامیدنی شهر را نیز تأمین می‌کند.

جمعیت این شهرستان طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر با ۸۱٬۳۹۵ نفر بوده است که از این تعداد ۴۰٬۱۶۱ نفر آنان مرد و ۴۱٬۲۳۴ نفر آنان زن بوده اند.

تقسیمات کشوری این شهرستان، بنابرآنچه در نتایج آمارگیری سرشماری سال ۱۳۸۵ کل کشور آمده است، بر حسب بخش، شهر، دهستان و روستا به شرح زیر است:

 

بخش‌ها

    * بخش مرکزی
    * بخش تخت سلیمان

شهرها

    * شهر تکاب

دهستان‌ها

دهستان‌های بخش مرکزی

    * دهستان افشار
    * دهستان انصار
    * دهستان کرفتو

دهستان‌های بخش تخت سلیمان

    * دهستان احمدآباد
    * دهستان ساروق
    * دهستان چمن

 

23 آذر 1391
تعداد بازدید:  2649 مرتبه

نظرات کاربران

همشهری در ساعت 11:59:5  تاریخ   1 خرداد 1392  گفته:     

سلام . ممنون از سایت خوبتان ای کاش عکس های از این مناطق هم در سایت همزمان با معرفی آنها می گذاشتیدی

 

0
0
  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:1215

بازدید دیروز: 3155

بازدید کل: 8156026

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.