دنیا طلبی از منظر امام خمینی(ره)

درخت هرچه بزرگ شود، چند مترى بیشتر از زمین را فرا نگیرد و ریشه ندواند، ولى درخت حب دنیا به تمام پهنا در عالم طبیعت - در ظاهر و باطن - ریشه افكند. ... لهذا از بُن كندن این درخت را، به سلامت ممكن نیست.

اگر اندكى تامل كنی در عواقب امر اهل دنیا و عشّاق آن و مفاسدى كه از آنها بروز كرده و ننگ هایى كه از آنها به یادگار مانده كه صفحات تاریخ را سیاه و ننگین نموده، كه تمام آن از حبّ دنیا بوده و تفكّر كنی در اخباری كه از اهل بیت عصمت و طهارت در مذمّت حبّ دنیا وارد شده و مفاسدى كه در دین و دنیا بر آن مترتّب است، تصدیق مى كنی كه با هر قیمت هست، قطع این فساد را از صفحه قلب كرده و این ظلمت و كدورت را از فضاى دل بركنار كنی و این با قدرى همّت ممكن است. گرچه ترك مطلق از عهده هركس ساخته نیست ولى كم كردن آن بسیار ممكن است.

 

دنیاى مذموم همان علاقه و حبّ و توجّه به آن است و الاّ اصل عالم، یكى از مشاهد جمال جمیله حقّ است و مهد تربیت اولیاء و عرفا باللّه است و مزرع آخرت است.(1)

خار طریق وصول به كمالات و محروم کننده انسان از لذّت مناجات با حق؛ محبت به دنیا است كه در احادیث آن را (راس كل خطیئه) شمرده اند.

مَثَل ما در این دنیا، مثل درختى است كه ریشه به زمین بند نموده، هر چه نورس باشد، زودتر و سهل تر ریشه آن بیرون آید و اگر درخت احساس درد و سختى مى كرد، هر چه ریشه آن كمتر و سست تر بود، درد و سختى كمتر بود. نونهالى را كه تازه پنجه به زمین بند كرده، با زور كمى تمام ریشه اش بى زحمت و فشار بیرون آید ولى چون سالها بر آن گذشت و ریشه آن در زمین فرو رفت و محكم شد، در بیرون آوردن آن محتاج به تیشه و تبر شوند تا ریشه هاى او را قطع كنند.

درخت هرچه بزرگ شود، چند مترى بیشتر از زمین را فرا نگیرد و ریشه ندواند، ولى درخت حب دنیا به تمام پهنا در عالم طبیعت - در ظاهر و باطن - ریشه افكند. ... لهذا از بُن كندن این درخت را، به سلامت ممكن نیست.

چون انسان این مطلب را دریافت و با چشم بصیرت به اول و آخر امر خود نظر كرد، بر خود لازم شمارد كه این خار طریق را كه اسم آن محبّت و رغبت به دنیا و مال و منال آن است از سر راه خود بردارد.(2)

پی نوشتها:

1- سرّالصلوة ، ص 30.

2- شرح حدیث جنود عقل و جهل ، ص 272 - 273.

24 آذر 1391
تعداد بازدید:  3212 مرتبه

نظرات کاربران

سارا در ساعت 0:23:45  تاریخ   21 اسفند 1392  گفته:     

عالی بود

 

0
1
  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:2545

بازدید دیروز: 3734

بازدید کل: 7525630

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.