«زندان سلیمان» جاذبه ای شگفت انگیز

ارتفاع این کوه میان تهی شگفت انگیز از سطح زمین های مجاور بین 97 تا107 متر بوده که برفراز آن دهانه‌ی گودال عمیقی در حدود 80 متر دیده می شود که قطر دهانه آن بطور تقریبی 65 متر است.

رئیس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری شهرستان تکاب گفت:کوه میان تهی زندان سلیمان (که به زندان دیو نیز مشهور است) یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهرستان تکاب است که به دلیل ویژگی های خاص خود همواره مورد توجه مسافران نوروزی قرار می گیرد.

امیر مطلوبی در گفتگو باخبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه آذربایجان غربی با بیان این مطلب افزود:این کوه میان تهی مخروطی شکل در فاصله 3 کیلومتری غرب مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان ودر 40 کیلومتری شهر تکاب در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.

وی تصریح کرد:ارتفاع این کوه میان تهی شگفت انگیز از سطح زمین های مجاور بین 97 تا107 متر بوده که برفراز آن دهانه‌ی گودال عمیقی در حدود 80 متر دیده می شود که قطر دهانه آن بطور تقریبی 65 متر است.

وی اظهار کرد:این پدیده بی نظیر طبیعی وتاریخی که یکی از جاذبه های مهم وقابل توجه منطقه محسوب می شود وعلاوه بر گودال زیبای آن که زمانی دریاچه ای درون آن وجود داشته که به مرور زمان خشک شده است.

مطلوبی ادامه داد:در پیرامون طوقه این کوه بقایای معبدی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد وقوم مانا وجود دارد که مورد کاوش های علمی وباستان شناسی قرار گرفته است.

وی در خصوص این معبد ابراز نمود:این معبد دارای تراس واتاق  هایی برای سکونت موبدان و زوار است وهمچنین محوطه مقدس دارای سه مدخل بوده که دروازه کوچک جانبی در غرب ویک پلکان شیب دار در جنوب شرقی وسپس دروازه اصلی در مسیر سربالایی اصلی از شرق به شمال این کوه میان تهی به شکل اریب کشیده شده است.

زندان سلیمان - zendane-soleyman

وی گفت:این دروازه  نیز مانند سایر دروازه ها دارای اتاقکی با درهای بیرونی ودرونی است.


رئیس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری تکاب یادآورشد:یکی از جالب ترین مواردی که برجذابیت این کوه میان تهی افزوده این است که در کف گودال کوه زندان سلیمان ،چشمه ای با گازهای گوگردی وجود دارد.

مطلوبی خاطرنشان ساخت:در حالت کلی ،کوه زندان سلیمان که ریشه آن بطور قطع در رسوبات انباشته  قرار گرفته ،اگر 60 متر پائین تر از قله از کمر کوه بریده شود،ساختار رسوبی بسیار مشابهی مانند وضعیت فعلی تخت سلیمان وصفحه ای رسوبی تقریبا به همان اندازه خواهد داشت.


وی گفت:برخلاف باورهای عمومی،این پدیده نه تنها یک کوه آتشفشانی نبوده بلکه به خاطر فعالیت یک چشمه «آرتزین» به وجود آمده است.

22 اسفند 1392
تعداد بازدید:  4188 مرتبه

نظرات کاربران

سيد محمد نجيبي در ساعت 21:6:28  تاریخ   23 اسفند 1392  گفته:     

جاذبه های فرهنگی تاریخی وطبیعی شهرستان تكاب http://takhtnews.mihanblog.com/post/426

 

0
0
  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:3266

بازدید دیروز: 3207

بازدید کل: 8151446

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.