خاطره آیت الله خسروی از امام خمینی (ره)

خمینی(ره) دست قدرت خدا بود وگرنه چنین كاری از قدرت بشر خارج است كه با دست خالی یك حكومت را سرنگون كند. این كار كار عادی نیست. پس چون كار كار خداست نمی ‏شود با آن درافتاد. من می ‏ترسم نتوانیم شكر این نعمت را به ‏جا آوریم.
مرحوم آیت الله خسروی:
 
آقای خمینی(ره) نزد آقای بروجردی(ره) منزلت زیادی داشت. یك روز دو نفر از حكمای انگلستان به محضر آقای بروجردی(ره) آمده بودند و چند سؤال فلسفی مطرح كرده بودند، آقای بروجردی(ره) آنها را به آقای خمینی(ره) كه آن زمان معروف به "حاج ‏آقا روح ‏اللّه‏" بود ارجاع داده بود. آقای خمینی(ره) هم در بیت آقای بروجردی(ره) در اطاق دیگری مشغول پاسخگویی به سؤالات آنها شدند.
 
اتفاقا من هم رسیدم. آقای فاضل قفقازی (پدر حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی ) كه عمده امور مهمّ آقای بروجردی(ره) به دست ایشان انجام می ‏شد و با من خیلی رفیق بود و می ‏دانست كه من از شاگردان آقای خمینی(ره) هستم تا مرا دید به تركی فرمود: "آقاشیخ عزیزاللّه‏! به این اطاق بیا." مرا به آن جلسه برد. جلسه جالبی بود. مترجم سؤالات را برای آقا و پاسخ آقا را هم برای آنها ترجمه می ‏كرد و آنها به نشانی قبول سرشان را تكان می ‏دادند. پس از پایان بحث، یكی از آنها به مترجم گفت: "ما این سؤالات را با فلاسفه مختلف در كشورهای اسلامی و غیراسلامی و حتی در تهران مطرح كردیم؛ ولی در هیچ‏ جا این‏گونه كه این آقا فرمودند قانع نشده بودیم. اگر ایشان قبول كنند و به انگلستان تشریف بیاورند، ما حاضریم جمع كثیری از فلاسفه اروپا را به محضر ایشان بیاوریم تا از فكر و علم ایشان استفاده بیشتری شود و ما می دانیم كه در آن‏جا بیش از اینجا مفید واقع می ‏شوند."
 
وقتی پیشنهاد آنان ترجمه شد. ما منتظر بودیم ببینیم آقای خمینی(ره) چه می‏ فرمایند. من كه مدتی بود در درس ایشان شركت می‏ كردم و لذت بحث‏ های ایشان را تازه احساس كرده بودم، در دل بسیار نگران شدم كه مبادا ایشان با این پیشنهاد موافقت كند و من از محضر ایشان محروم شوم. این خیالات از ذهن من می‏ گذشت كه دیدم آقای خمینی(ره) با حالتی خاص رو به مترجم فرمودند: "به این آقایان بگو من یك ساعت محضر درس آقای بروجردی(ره) را به حكومت انگلستان نمی‏ دهم."
 
در آن ایّام آقای خمینی(ره) پس از تدریس خودشان هر روز در درس آقای بروجردی(ره) شركت می‏ كردند.
 
 
نظرتان راجع به انقلاب اسلامی و كاری كه امام خمینی(ره) انجام دادند چیست؟
 
ما روزهای سختی را در این مملكت دیده ‏ایم، هر حكومتی كه می ‏آمد اوّل كارش این بود كه به اسلام لگد می‏زد. امروز الحمدللّه‏ اسلام عزیز است. كاری كه آقای خمینی(ره) كرد هیچكس نمی ‏توانست بكند، اگر همه ما روحانیون جمع می‏ شدیم یك كدخدا را نمی‏ توانستیم از ده بیرون كنیم، ولی آقای خمینی(ره) به تنهایی یك شاه قدرتمند را از مملكت بیرون كرد. 
 
گر با همه ‏ای چو بی‏ منی بی‏ همه ‏ای
ور بی‏ همه‏ ای چو با منی با همه ‏ای 
 
خمینی(ره) دست قدرت خدا بود وگرنه چنین كاری از قدرت بشر خارج است كه با دست خالی یك حكومت را سرنگون كند. این كار كار عادی نیست. پس چون كار كار خداست نمی ‏شود با آن درافتاد. من می ‏ترسم نتوانیم شكر این نعمت را به ‏جا آوریم. اگر شكر كنیم خدا بیشتر می‏ دهد، امّا اگر كفران نعمت كردیم از دستمان می‏گیرد. "الشكر قید للموجود و صید للمفقود"؛ شكر باعث می‏ شود آنچه هست بماند و آنچه نیست بیاید.
 
برای مطالعه متن کامل مصاحبه با مرحوم آیت الله خسروی بر روی لینک زیر کلیک نمائید:
 
13 خرداد 1393
تعداد بازدید:  1976 مرتبه

نظرات کاربران

این مطلب فاقد نظر می باشد.

  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:63

بازدید دیروز: 913

بازدید کل: 8391900

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.