چرا نهج البلاغه نمی خوانیم؟

امیر مومنان با بیان شیوای خود در ما نگاه متفاوتی به زندگی ایجاد می کند و از زندگی و مرگ، دنیا و آخرت، لذت و رنج، محبت و نفرت، عقل و جهل، ارزش انسان، صبر، قناعت و تقوی و زهد و بسیاری موضوعات مهم دیگر تعریف-های جدیدی ارائه می دهد.
این که کتاب نهج البلاغه در میان ما غریب است، موضوعی نیست که بتوان آن را انکار کرد. باید اعتراف کنیم که ما با وجود نام بردن و ارادت بسیار نسبت به اولیاء دین، آنچنانی که باید به میراث گران بهایشان توجه نمی کنیم و شاید علتش فاصله گرفتن زندگی ما و دنیای ما با دنیای امیر المومنین است.
 
در نگاه بسیاری از افراد جامعه ما، دین و مقدسات تنها دانسته های مهم و قابل احترامی هستند که جای آنها در ذهن ماست و این مفاهیم در معاشرت، تربیت فرزند، همسر داری، تحصیل و شغل و انتخاب های زندگی ما تاثیر چندانی ندارند. اما در نگاه امیر المومنین این دین است که تک تک اجزای زندگی انسان را طراحی کرده و مانند پازلی حساب شده و در کنار هم، می چیند و حاصل این طراحی هوشمندانه می شود زندگی پاک یا همان حیاط طیبه قرآنی.
 
برای همین است که نهج البلاغه تنها به بیان شماری باورهای قابل احترام بسنده نکرده و برای همه موضوعات زندگی ما حرف های تازه ای دارد.
 
امیر مومنان با بیان شیوای خود در ما نگاه متفاوتی به زندگی ایجاد می کند و از زندگی و مرگ، دنیا و آخرت، لذت و رنج، محبت و نفرت، عقل و جهل، ارزش انسان، صبر، قناعت و تقوی و زهد و بسیاری موضوعات مهم دیگر تعریف-های جدیدی ارائه می دهد.
 
بیگانگی ما با کلام مولا داستان غریبی است که استاد شهید مطهری در مقدمه کتاب سیری در نهج البلاغه از آن گلایه می کند و می گوید: «بیگانگی یک عالم سنی با نهج البلاغه چندان عجیب نیست. عجیب این است که نهج البلاغه در دیار خودش، درمیان شیعیان علی، در حوزه های علمیه ی شیعه «غریب» و «تنها» است همچنانکه خود علی غریب و تنهاست. بدیهی است که اگر محتویات کتابی و یا اندیشه ها و احساسات و عواطف شخصی با دنیای روحی مردمی سازگار نباشد، این کتاب و یا آن شخص عملاً تنها و بیگانه می ماند هرچند نام شان با هزاران تجلیل و تعظیم برده شود.»
 
آری؛ همان طور که امیرمنان خود در نهج البلاغه می فرماید: دل ها نیز مانند بدن ها خسته می شوند؛ برای جان های خسته از روزمرگی و تکرار و گرفته از غفلت و زنگار حکمت های تازه فراهم کنید که بدان زنده می شوند. إِنَّ هَذِهِ الْقُلُوبَ تَمَلُّ کَمَا تَمَلُّ الْأَبْدَانُ فَابْتَغُوا لَهَا طَرَائِفَ الْحِکَم‏ (حکمت ۹۱)
 
و براستی چه کلام حکیمانه ای زیباتر و روح بخش تر از کلام اوست؟
 
محسن مرادخانی
27 بهمن 1393
تعداد بازدید:  1682 مرتبه

نظرات کاربران

این مطلب فاقد نظر می باشد.

  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:543

بازدید دیروز: 1124

بازدید کل: 7964422

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.