استخاره و سوالاتی پیرامون آن

آيا در مواردى مثل تقاضاى طلاق يا عدم آن استخاره با قرآن صحيح است؟ و در صورتى كه شخصى استخاره كند ولى طبق آن عمل نكند، حكم چيست؟

۱-آيا عمل به استخاره واجب است؟

الزام شرعى در عمل به استخاره وجود ندارد ولى بهتر است بر خلاف آن عمل نشود.

۲-بنابر آنچه گفته مى‏شود كه در كارهاى خير نيازى به استخاره نيست. آيا در مورد كيفيت انجام آنها و يا در مورد مشكلات پيش بينى نشده‏اى كه در خلال انجام آنها ممكن است پيش بيايد، استخاره جايز است؟ و آيا استخاره راهى براى شناخت غيب محسوب مى‏شود يا اينكه فقط خدا از آن آگاه است؟

استخاره براى رفع حيرت و ترديد در انجام كارهاى مباح است ، اعم از اينكه ترديد در اصل عمل باشد يا در چگونگى انجام آن .بنابر اين در كارهاى خير كه در آنها حيرت وجود ندارد، استخاره لازم نيست و همچنين استخاره براى آگاهى از آينده شخص يا عمل نمى‏باشد.

۳-آيا در مواردى مثل تقاضاى طلاق يا عدم آن استخاره با قرآن صحيح است؟ و در صورتى كه شخصى استخاره كند ولى طبق آن عمل نكند، حكم چيست؟

جواز استخاره با قرآن يا تسبيح اختصاص به مورد خاصى ندارد، بلكه در هر امر مباحى كه شخص راجع به آن ترديد و حيرت داشته باشد بطورى كه قادر بر اتخاذ تصميم نباشد، مى‏توان استخاره گرفت و از نظر شرعى عمل به استخاره واجب نيست هر چند بهتر است انسان با آن مخالفت نكند.

۴-آيا چند بار استخاره براى يك كار صحيح است؟

چون استخاره براى رفع حيرت است، بنابر اين بعد از برطرف شدن حيرت با استخاره اول ، تكرار آن معنى ندارد مگر آنكه موضوع تغيير كند.


۵-گاهى مشاهده مى‏شود نوشته‏هايى كه متضمّن معجزات امام رضا «عليه‏السلام» هستند با قرار دادن آنها بين صفحه‏هاى كتابهاى زيارت كه در زيارتگاهها و مساجد وجود دارند، در بين مردم توزيع مى‏شوند و ناشر آنها هم در زير آنها نوشته است كه هر كس آن معجزه ها را بخواند واجب است آنها را به تعداد خاص بنويسد و در بين مردم توزيع كند تا به حاجت خود برسد، آيا اين مطلب صحيح است؟ و آيا بر كسى كه آنها را مى‏خواند، واجب است كه به درخواست ناشر عمل نمايد؟

از نظر شرعى دليلى بر اعتبار اين امور وجود ندارد و كسى هم كه آنها را مى‏خواند ملزم به عمل به درخواست ناشر مبنى بر نوشتن آنها نيست.

۶- پسرى از خانواده‏اى متعهد از من خواستگارى نموده كه البته بنده نيز على رغم اينكه وضعيت مالى مناسبى ندارد به وى علاقمندم اما خانواده‏ام مى‏خواهند كه حتماً استخاره بگيرم. استخاره در مسائلى مانند ازدواج چه حكمى‏ دارد؟ اگر قصدم اطمينان از وضعيت زندگى آينده‏ام باشد چطور؟

شايسته است انسان در امورى كه مى‏‏خواهد راجع به آنها تصميم بگيرد، ابتدا تأمل و دقت كند و يا با افراد با تجربه و مورد اطمينان مشورت نمايد و در صورتى كه با اين كارها تحيّر او برطرف نشد، مى‏‏تواند استخاره كند؛ چون استخاره براى رفع حيرت و ترديد در مورد امر مباحى است كه شخص قادر بر اتّخاذ تصميم نباشد، (اعم از اينكه ترديد در اصل عمل باشد يا در چگونگى انجام آن). بنابر اين در كارهاى خير كه در آنها حيرت وجود ندارد، استخاره لازم نيست و همچنين استخاره براى آگاهى از آينده شخص يا عمل نمى‏‏باشد.


مقام معظم رهبری حفظه الله

پیامبر أعظم

پیامبر أعظم

 

2 بهمن 1391
تعداد بازدید:  6964 مرتبه

نظرات کاربران

کارن در ساعت 10:22:30  تاریخ   3 بهمن 1391  گفته:     

سلام/ ممنون از مطالب مفیدتان

 

0
4
  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:539

بازدید دیروز: 1392

بازدید کل: 8448869

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.