برنامه ريزي، راه مديريت زمان

با برنامه ريزي، حق انتخاب هاي ما از پيش تعيين شده است و بدون پريشاني خاطر مي توان هر كاري را در زمان مناسب آن انجام داد.

يكي از گام هاي مؤثر براي استفاده بهينه از وقت، مديريت زمان و برنامه ريزي مناسب است. برنامه ريزي، فرد را قادر مي سازد تا از زمان خود به بهترين شكل بهره گيرد و هر كاري را در زمان مناسب خود انجام دهد. بدون برنامه دقيق، فرد در اولويت بندي و انجام كارها دچار مشكل مي شود و او مي ماند و كوله باري از مسئوليت ها و انباني از كارهاي انجام نشده. در اين صورت، او نمي داند از كجا بايد شروع كرد تا كارها به موقع و به روشي شايسته انجام شود.


با برنامه ريزي، حق انتخاب هاي ما از پيش تعيين شده است و بدون پريشاني خاطر مي توان هر كاري را در زمان مناسب آن انجام داد. براي مثال، در كتاب خانه اي با حدود 10000 جلد كتاب، بدون استفاده از سيستم رايانه اي يا بدون بهره گيري از طبقه بندي موضوعي آثار و تهيه برگه دان ها بدين منظور، نمي توان به سرعت كتابي معيّن را در ميان اين همه كتاب پيدا كرد، ولي بر اثر نظم و ترتيب و تنظيم فهرست موضوعي كتاب ها، و ديگر منابع، مي توان در مدتي بسيار كوتاه به كتاب و اثر مورد نظر دست يافت.


بزرگان دين در گفتار عالمانه و حكيمانه خويش همواره مردم را به استفاده مناسب از فرصت ها فراخوانده و لزوم برنامه ريزي در كارها را گوشزد كرده اند. حضرت امام رضا(ع) دراين باره مي فرمايد: ز پروردگار خود عافيت و سلامتي دنيا و آخرت را بخواهيد و بكوشيد تا زمان زندگي شما چهار بخش باشد:


بخشي براي خدا و راز و نياز با او؛ قسمتي براي امرار معاش و زندگي؛ بخشي براي گذراندن با برادران مورد اعتماد و آنان كه عيب هايتان را به شما نشان دهند و در دل با شما خلوص داشته باشند و قسمتي را براي لذت هاي خويش اختصاص دهيد و با آن براي بخش هاي ديگر نيرو گيريد.1


انسان عاقل نبايد اجازه دهد وقت ارزشمند به بيهودگي بگذرد و برنامه هاي زندگي اش لجام گسيخته به پيش رود. بايد هر كاري را با توجه به مقدار زماني كه صرف آن مي كنيم، به گونه اي انجام دهيم كه بهترين بازده را داشته باشد. مديريت زمان به عنوان يك دانش يا فن، به ما كمك مي كند تا از مدت زمان عمر خويش بهتر بهره گيريم و به دوباره كاري و بي برنامگي دچار نشويم.


1. محمدباقر مجلسي، گلچين حكمت (برگزيده‌اي از كتاب روضه بحارالانوار)، ترجمه و تحقيق: سيدهاشم رسولي محلاتي، قم، انتشارات دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، بوستان كتاب قم، ص 317.

منبع: اکسیر زمان

24 اردیبهشت 1394
تعداد بازدید:  1597 مرتبه

نظرات کاربران

این مطلب فاقد نظر می باشد.

  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:356

بازدید دیروز: 1321

بازدید کل: 8394613

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.