کدام دلبستگی انسان را بیچاره می‌کند

کسی که زیاد به یاد مرگ باشد تمایلاتش به دنیا کاسته می‌شود، هیچ وقت به دنیا دل نمی‌بندد چراکه این دلبستگی انسان را بیچاره می‌کند.
آیت الله  آقامجتبی تهرانی (ره):
 
از امام هادی علیه‌السلام روایت شده است: به یاد آور! یعنی مجسم کن در ذهنت آن حالت را که بر روی زمین افتاده‌ای، تک و تنها در بستر قرار گرفته‌ای، خیال نکن که کسی کنارت نیست، بلکه خانواده‌ات در کنارت هستند، همه دورت جمع شده‌اند «اُذْکُرْ مَصْرَعَکَ وَ مَضْجَعَکَ بَیْنَ یَدَی اللهِ»؛ رویاروی همه‌شان هستی.
 
«و لا طبیبَ یمنَعُکَ»؛ هیچ پزشکی نمی‌تواند در آن حالت، مرگ را از تو دور کند حتی اگر تمام پزشکان عالم جمع شوند نمی‌توانند هنگام مرگ کاری برایت انجام دهند.
 
«و لا حبیبَ یَنفَعُکَ»؛ و هیچ دوستی نمی‌تواند به تو سودی برساند. از دست هیچ کدامشان کاری ساخته نیست! این حالت را در نظر بگیرید این تعبیری که امام هادی (علیه السلام) فرموده یعنی چه؟! پزشک نمی‌تواند مرگ را از تو دور کند و رفیق هم نمی‌تواند خدمتی برایت داشته باشد.
 
به تعبیر دیگر اگر بخواهیم در قالب علمی بیان کنیم؛ پزشک دفع ضرر نمی‌کند و دوست هم نمی‌تواند جلب منفعتی برایت داشته باشد و این همان چیزی است که در روایات بسیاری داریم انسان نباید این حالت را فراموش کند، همیشه به یاد این حالت باشید چون نقش سازنده‌ای دارد. 
 
امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام می‌فرمایند: «مَن أکثَرَ مِن ذِکرِ المَوتِ قَلَّت فی الدُّنیا رَغبَتُهُ»؛ کسی که زیاد به یاد مرگ باشد تمایلاتش به دنیا کاسته می‌شود. حدیث امام هادی(علیه السلام) را در کنار این سخن مجسم کنید که بالاترین نقش همین است.
 
اگر انسان این حالت را همواره به یاد داشته باشد هیچ وقت به دنیا دل نمی‌بندد. مهم این است. دل بستن به دنیا انسان را بیچاره می‌کند. «قَلَّت فی الدُّنیا رَغبَتُهُ»؛ تمایلاتش به دنیا کم می‌شود، آن وابستگی درونی است. لذا نقش سازندگی دارد «اُذْکُرْ مَصْرَعَکَ»؛ سرآمد نقش‌ها را می‌گوید این که آدم به کمِ دنیا راضی می‌‌شود؛ «مَنْ أَکْثَرَ مِنْ ذِکْرِ الْمَوْتِ رَضِیَ مِنَ الدُّنْیَا بِالْکَفَافِ».
 
منبع: فارس
31 اردیبهشت 1394
تعداد بازدید:  1500 مرتبه

نظرات کاربران

این مطلب فاقد نظر می باشد.

  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:1174

بازدید دیروز: 989

بازدید کل: 8441665

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.