چه دعایی بكنیم؟

روایاتی داریم در خصوص اینكه با زبانی كه گناه نكردی دعا كن و یكی از دستورهایی كه داریم این كه اگر به كسی دعا كردی بگو كه من دعایت كردم یا مثلاً اگر كسی را دوست داری بگو دوستت دارم. چون اگر گفتی دوستت دارم این علاقه‌ها محكم می‌شود.
حجت الاسلام و المسلمین قرائتی:
 
گاهی می‌گویند كه قرآن فرموده است: «ادْعُونی‏ أَسْتَجِبْ لَكُمْ»(غافر/60) پس چرا هر چه ما دعا می‌كنیم، مستجاب نمی‌شود؟ حضرت علی(ع) در یك حدیث مفصلی دلایل اینكه چرا بعضی دعاها مستجاب نمی‌شود را بیان فرموده‌اند. 
 
روایت داریم كه خدا به فرشته‌ها می‌گوید: «دعایی كه می‌كند اگر مستجاب كنم، دیگر نمی‌آید كه بگوید(یا الله)» یك وقتی روی در یكی از مغازه‌ها نوشته بود «نسیه ممنوع حتی به شما» و بعد نوشته بود «چون دوست دارم هر روز شما را ببینم» چون اگر نسیه بدهم می‌روی و دیگر نمی‌آیی. 
 
زمان شاه یكی از این افسرهای پادگان به صورت یكی از سربازها سیلی زده بود. گفته بود كه از من فاصله بگیر. این سربازهم در رفته بود عراق و از آنجا نامه نوشته بود كه من فاصله گرفتم. مسئله این است كه چون دوست دارد ما را ببیند به ما نسیه نمی‌دهد. و این نظیر این روایت است كه خدا به فرشته‌ها می‌گوید: «من به این پاسخ نمی‌دهد تا باز هم یاالله بگوید. » 
 
یكی از اصحاب پیغمبر آمد و گفت: «یا رسول الله! یك دعایی بكن ما وضعمان خوب شود. حضرت فرمود: كه وضعت خوب شود به صلاحت نیست. الان كم می‌خوری و گردمی خوابی به زندگی وقیامتت هم می‌رسی. اما وضعت خوب شود گرفتار می‌شوی. » قرآن می‌فرماید: «إِنَّما یُریدُ اللَّهُ لِیُعَذِّبَهُمْ بِها فِی الْحَیاةِ الدُّنْیا»(توبه/55) گاهی به مردم پول می‌دهیم تا آنها را بسوزانیم. یعنی می‌خواهیم زندگیشان را به هم بزنیم به آنها مال می‌دهیم و لذا حدیث داریم از خدا هر چیزی بخواهید اما مال نخواهید. 
 
و لذا در دعاهای ماه رمضان می‌گوید: «اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی حَجَّ بَیْتِكَ الْحَرَامِ»(إقبال‏الأعمال، ص‏24) یعنی خدایا قسمتم كن مكه بروم و نمی‌گوید: خدایا! «اللهم ارزقنی مالاً لحجه» حكم خداست. 
 
می گوید خدایا پول بفرست، آهن 18 بزنیم. آخر آهن 18 یا 14 هیچ فرقی نمی‌كند. بگو خدایا توفیق بده خانه محكم بسازم. خانه من را از بلا حفظ كن. من رفتم منزلی كه صاحب منزل گفت این اتاق خشتی برای 30 سال پیش است. ما آدمی داریم كه یك دختر یا دو دختر دارد و به اندازه 10 تا پسر از آن خیر می‌بیند. و یك نفر 10 تا پسر دارد و ممكن است هیچ خیری نبیند. 
 
پس یكی از آداب دعا این است كه هیچ وقت وسیله‌اش را از خدا نخواهیم بلكه خود كمال را بخواهیم. بگو: خدایا! عزتم بده تا عزیز بشوم. یك وقت دیدی كسی سوار ماشین قشنگ می‌شود و به او فحش می‌دهند. یعنی عزت بخواه، ماشین نخواه كه از طریق آن عزیز بشوی. آدم موتور اراده خودش را با دعا قوی می‌كند. بعضی خیال می‌كنند دعا یعنی اینكه آدم بنشیند و دعا بكند. اینكه معلوم است مستجاب نمی‌شود. یكی از جاهایی كه دعا مستجاب نمی‌شود این است كه درخانه بنشیند و كار نكند و بگوید خدایا برای من برسان. 
 
در روایت داریم چند دعا مستجاب نمی‌شود: 
 
1ـ دعای آدم تنبل: یكی از اولیای خدا مریض شد. گفت: «خدایا مرا شفا بده! » خدا گفت: «من هیچ وقت تو را شفا نمی‌دهم. » دكتر هست پاشو برو دكتر. مسوول هستی وقتی مریض شدی دكتر بروی. از خدا بخواهید كه شما خوب شوید و خودتان هم به وظیفه‌تان عمل كنید. اگر كسی كه پزشك نرفته دعا كند، اگر كسی كه تنبل و بی كار است، دعا كند. دعایش مستجاب نمی‌شود و «رَجُلٌ جَالِسٌ فِی بَیْتِهِ یَقُولُ اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی»(كافى، ج‏2، ص‏511) یا مثلاً «وَ رَجُلٌ كَانَ لَهُ مَالٌ فَأَفْسَدَهُ»(كافى، ج‏2، ص‏511) یك زمانی هم ممكن است كه شخص پول داشته ولی ولخرجی كرده و پولش را از بین برده است. بعد به خدا می‌گوید: «برسان» خدا در جواب می‌گوید: «رساندم قدرش را ندانستی. » 
 
یكی از جاهایی كه باید آدم بر سر خودش بزند، این است كه بی سند و بدون قرارداد كتبی وام می‌دهد و بعد هم پول آدم را می‌خورند. بعد می‌گوید: «ای خدا! او را نابودش كن. » می‌گوید: «نخیر تو وقتی داشتی وام می‌دادی باید از او سند و مدرك می‌گرفتی. » از بزرگترین سوره‌های قرآن سوره بقره است و از بزرگترین آیه‌های قرآن آیه سند است. اگر سوال كردند و گفتند بزرگترین آیه وسوره قرآن كدامست؟ من همین الان جوابش را گفتم. 
 
یكی از آداب دعا این است كه دعا كامپیوتری باشد. یعنی دعا بزرگ باشد. امام دعا می‌كند«عَنْ جَمِیعِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ فِی مَشَارِقِ الْأَرْضِ وَ مَغَارِبِهَا وَ بَرِّهَا وَ بَحْرِهَا وَ سَهْلِهَا وَ جَبَلِهَا حَیِّهِمْ وَ مَیِّتِهِمْ وَ عَنْ وَالِدَیَّ وَ وُلْدِی»(بحارالأنوار، ج‏99، ص‏110) تمام مومنین زن و مرد و تمام مسلمانان زن ومرد در شرق عالم و غرب عالم همه را ببخش! «حَیِّهِمْ وَ مَیِّتِهِمْ» مرده و زنده‌شان را همه را ببخش. «وَ عَنْ وَالِدَیَّ وَ وُلْدِی» خودمان را و والدین ما را و. . . . چرا می‌گویی: «ای خدا! این بچه را شفا بده؟ » بگو: «خدایا! تمام مریضها را شفا بده. » 
 
یكی از مسائل تربیتی ما نماز شب است. در نماز شب ما به چهل مومن دعا می‌كنیم. اینكه می‌گویند به چهل مومن دعا كن برای این است كه خدا شما را بزرگ می‌كند. و كسی كه هر سحر به چهل مومن دعا كند دیگر فردگرا و یك آدم مستبد خود رای نیست. 
 
در دعای ماه رمضان داریم؛ «اللَّهُمَّ أَغْنِ كُلَّ فَقِیرٍ اللَّهُمَّ أَشْبِعْ كُلَّ جَائِعٍ اللَّهُمَّ اكْسُ كُلَّ عُرْیَانٍ اللَّهُمَّ اقْضِ دَیْنَ كُلِّ مَدِینٍ اللَّهُمَّ فَرِّجْ عَنْ كُلِّ مَكْرُوبٍ اللَّهُمَّ رُدَّ كُلَّ غَرِیبٍ اللَّهُمَّ فُكَّ كُلَّ أَسِیرٍ»(المصباح كفعمى، ص‏617) در یكی از دعاها امام می‌فرماید «از آدم تا خاتم همه را رحمت كن. » ارزش و روحیه انسان وابسته است به این دعاها است. 
 
یكی از مسائل دیگر اینكه در دعا آشكار نکنید كه چه می‌خواهید. به خدا بگویید كه چه می‌خواهید، اما در جامعه مخفی دعا كنید. در مسجد می‌گویند: «خدایا! قرض بدهكاران را ادا بفرما» یك نفر از وسط جمعیت بلند می‌گوید: «الهی آمین». به خدا بگو. اما خودت را لو نده تا بفهمند. علامت مومن این است كه: «الْمُؤْمِنُ بِشْرُهُ فِی وَجْهِهِ وَ حُزْنُهُ فِی قَلْبِهِ»(نهج‏البلاغه، حكمت 333) یعنی دردش در دلش است. اصلاً ما از اینكه مشكلاتمان را به دیگران بگوییم، ممنوع هستیم. 
 
در دعاها مشكلاتتان را با خدا زمزمه كنید. البته از آداب دعا این است كه آدم به كسی بگوید: «التماس دعا». آیه‌ای كه می‌گوید: «التماس دعا» این است: پسران یعقوب وقتی دیدند كه كار زشتی كردند و یوسف عزیز را در چاه انداختند، به پدرشان گفتند: «التماس دعا». «یا أَبانَا اسْتَغْفِرْ لَنا ذُنُوبَنا»(یوسف/97) حدیث داریم كه امام حسین(ع) نیز به زینت(س) گفت: «التماس دعا». چون حضرت زینت نماز شبش ترك نمی‌شد. حتی غروب عاشورا! 
 
روایاتی داریم در خصوص اینكه با زبانی كه گناه نكردی دعا كن و یكی از دستورهایی كه داریم این كه اگر به كسی دعا كردی بگو كه من دعایت كردم یا مثلاً اگر كسی را دوست داری بگو دوستت دارم. چون اگر گفتی دوستت دارم این علاقه‌ها محكم می‌شود. «قول رجل امرهی ابنی احلك لا یخرج من قلبها» حتی اگر همسر به همسرش بگوید: «من تو را دوست دارم» این كلمه در ذهن همسر می‌ماند. به همان دلیلی كه اسلام دوست دارد كه علاقه‌ها ریشه داشته باشد دستور داده كه اگر هم به كسی دعا كردی بگو: «من به شما دعا كردم» منتها نباید دروغ بگوییم. مثلاً می‌گوییم: «احوال ابوی، چطور است؟ » می‌گوید: «خوب است، سلام رساند» كی و كجا سلام رساند، خدا می‌داند. 
 
در دعا از خدا چه بخواهیم
 
دعاهایی به خصوصی در قرآن داریم. كتابهایی هم نوشته شده كه دعاهای انبیاء در قرآن در آن آورده شده است. نمونه‌ای از آنها را برای شما بگویم. بیشترین دعا در قرآن، دعا برای عاقبت به خیری است. مثلاً «توفنی مسلماً» خدایا مسلمان بمیرم. 
 
حضرت یوسف سه مرحله داشت: 1- او را در چاه انداختند 2ـ به او تهمت زدند و به زندان افتاد 3ـ رهبرش كردند. در برنامه‌ای كه عزیز شد و پست گرفت، گفت: «تَوَفَّنی‏ مُسْلِماً»(یوسف/101) خدایا! حالا كه پست گرفتم من را مسلمان بمیران. از این می‌فهمیم كه مسئول مملكت بیشتر از دیگران در معرض خطر است. امام زین العابدین یك دعا دارد مخصوص اینكه: خدایا! من سالم بمیرم. یك آیه داریم: «تَوَفَّنا مَعَ الْأَبْرارِ»(آل عمران/193) یعنی خدایا من بانیكان بمیرم. «وَ تَوَفَّنا مُسْلِمینَ»(اعراف/126) 
 
دعا به بچه خیلی مهم است. حدیث داریم دعای پدر به بچه‌اش مثل دعای پیغمبر به امت است. اولاد خوب هم اگر به پدرش دعا كند، خیلی ارزش دارد. یك كسی نمی‌خواست بچه دار شود و از بچه خوشش نمی‌آمد. می‌گفت من بچه دار نشدم و نشدم تا به مكه رفتم. در مكه حالت یك نوجوانی را نسبت به پدر و مادرش دیدم كه دائم می‌گفت: «الهی والدینی والدینی» خدایا به فریاد پدر و مادرم برس. با خود گفتم! اگر بچه اینقدرخوب است، پس چرا من بچه دار نشوم. شخصی خدمت امام آمد و گفت: آقا! ما گاهی وقت‌ها یك طواف می‌كنیم و ثوابش را به پدر و مادر و اموات می‌دهیم. آیا اینها به ایشان می‌رسد؟ گفت: بله! حدیث داریم اموات منتظر زنده‌ها هستند. 
 
ماه رمضان بازار پرسوزی برای تجارت است. نمازتان را اول وقت بخوانید. اگر بگویند هركس نمازش را اول وقت درخانه بخواند یك تلویزیون سیاه و سفید می‌دهیم، اما اگر مسجد برود یك تلویزیون رنگی می‌دهیم. مسجدها پر می‌شود. بابا! نماز جماعت ثوابش از تلویزیون رنگی خیلی بیشتر است. مسجدها را پر كنید. 
 
یكی از همسران رسول خدا(ص) می‌گفت: زمانی كه پیغمبر در میان زن هایش در حال صحبت بود، تا اذان می‌گفتند انگار نه در میان زن‌ها بود و نه با زن‌ها حرف می‌زد. چقدر خوب است زنی كه درحال استكان شستن است، اگر وسط استكان شستن اذان بگویند، تا اذان شد شیر را ببند برود و نمازش را بخواند و برگردد بقیه استكان‌ها را بشوید! حدیث داریم اگر نماز جماعت از ده نفر بیشتر شد، فرشته‌ها هم كه تعداد شن‌ها و برگ‌ها و قطرات برف و باران را می‌دانند، قدرت شمارش ثواب آن را ندارد. 
 
پس چه دعایی بكنیم؟ دعا برای بچه! دعا برای عاقبت بخیری! دعا برای رزمنده‌ها! دعا به همسر! دعا به برادران دینی! دعا به پیشینیان! دعا به نیاكان! دعا برایه ذریه! این مسلمان شدن من و شما ارزان تمام نشده است. خیلی كار شده تا ما مسلمان شدیم. آنقدر ابوذر و بلال كتك خوردند، آنقدر توهین به پیغمبر شده، آنقدر امام كاظم زندان رفته، آنقدر كتابخانه‌های طوسی را آتش زدند، آنقدر امامزاده‌های ما آواره بودند و. . . و. . . و. . . . هر امامزاده‌ای كه در روستاها است، فرد انقلابی بوده كه به خاطر مبارزه با حكومت جور به این روستاها پناهنده شده‌اند. 
 
گاهی هم آدم باید حساب كند كه شاید این ماه رمضان آخری باشد كه زنده است. حدیث داریم وقتی می‌خواهید نماز بخوانید فرض كنید این آخرین نمازتان است. فرض كنیم آخرین ماه رمضانمان است. دعای سحر را چرا رادیو می‌خواند؟ خودت بخوان! اینكه رادیو بخواند كه برای شما ثواب نمی‌نویسند. اگر هم دعای عربی نمی‌توانید بخوانید فارسی بخوانید. 
 
یكی از علما بیش از سی بار مكه رفته بود. من رفتم خدمتش و گفتم: «یكی از این خاطراتی كه در طی این سی سال مكه رفتی برای ما بگو. » گفت در این سی سال یك خاطره هست كه من یادم نمی‌رود. یكی از این سیاهپوست‌های آمریكایی به مكه آمد، طواف كرد و نماز خواند. بعد از نماز دو تا دستش را بالا گرفت و رویش را به سمت كعبه كرد و یك مدت طولانی گفت: «احد، احد، احد، احد، احد، الهی لا حب احد لا اوكل احد لا اعبد احد» عبادت هیچ كس را جز تو نمی‌كنم. این احد، احد گفت و مثل سیل گریه می‌كرد. می‌گفت: من آنقدر لرزیدم و با خود گفتم: «خدایا این جملات را از كجا آورده است. » 
 
در دعاها بنشینید و ریز كارهایتان را بشمارید، خدایا خاك بودم، از خاك گندم شدم، از گندم سلول و نطفه شدم، نطفه را درتاریكی‌های سه گانه شكم مادر رشد دادی، هرچه می‌خواستم به من دادی تا كم كم استخوان بندی شدم و كامل شدم. من را سالم به دنیا آوردی، روح انتخاب به من دادی، یك نوكر سخت به نام بابا و یك كلفت مفت به نام مادر به من دادی، غذای خوب به من دادی، فوت كردن و باد كردن بلد نبودم اما مكیدن بلد بودم. منتها ما چون این نعمت‌ها را داشتیم و در آن غرق بودیم، قدرش را نمی‌دانیم. قربان امام حسین كه این نعمت‌ها را تك تك می‌گوید. 
 
لا اقل در این ماه رمضان یك لحظه حداقل به هستی نگاه كنیم و فكر كنیم. «وَ یَتَفَكَّرُونَ فی‏ خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ رَبَّنا ما خَلَقْتَ هذا باطِلاً سُبْحانَكَ فَقِنا عَذابَ النَّارِ»(آل عمران/191) بندگان خدا كسانی هستند كه می‌آیند و به آسمان‌ها نگاه می‌كنند. «رَبَّنا ما خَلَقْتَ هذا باطِلاً سُبْحانَكَ فَقِنا عَذابَ النَّارِ رَبَّنا إِنَّكَ مَنْ تُدْخِلِ النَّارَ فَقَدْ أَخْزَیْتَهُ وَ ما لِلظَّالِمینَ مِنْ أَنْصارٍ»(آل عمران/192-191) ماه رمضان خیلی ماه خوبی است، وقت افطار و روز عید خیلی لذت دارد. 
 
برای كسانی در ماه رمضان افطارها و روز عید فطر لذت دارد كه روزه گرفته‌اند و مثل راننده‌ای كه به مقصد می‌رسد لذت می‌برند. من یك پیام دارم از امام رضا برای روزه خورها و نمازنخوان‌ها! امام رضا فرمود: اگر گیر یك آدم لجباز افتادی اینطوری بحث كن. می‌فرماید: به آدم لجباز بگو یا قیامت هست یا قیامت نیست. ما از عقیده خودمان كوتاه می‌آییم. اگر قیامت نبود و معتقد به هیچ نبودیم. آیا من مذهبی ضرر كرده‌ام؟ ضرر من این بوده كه روزی چند دقیقه نماز خوانده‌ام و سالی هم چند روز ماه رمضان روزه گرفته‌ام. اگر قیامت نبود من مذهبی ضرر نكرده‌ام. اما اگر قیامت بود كه به هزار و یك دلیل هست تو كه دست خالی هستی چه كار خواهی كرد؟ مثلاً ما می‌خواهیم برویم 100 كیلومتری شهر. یك عده می‌گویند كه در راه گرگ است و یك عده هم می‌گویند كه هیچ خبری نیست. یكی یك كلت یا چوب دستی بر می‌دارد و یك سری هم دست خالی می‌روند. اگر گرگ نبود كسانی كه كلت آورده‌اند چقدر ضرر كرده‌اند؟ ضرر چندانی نكرده‌اند، اما اگر بود آن كسی كه دست خالی است چه خاكی به سرش خواهد كرد؟ بنابراین باز از نظر محاسبه عقلی به نفع مذهبی هاست. 
 
امیر المومنین به دكان بقالی رفت كه گوشت بخرد. دید كه پول در جیبش نیست. از قصابی بیرون رفت. قصاب گفت: «چرا نخریدی؟ » حضرت فرمود: «فكر می‌كردم كه پول دارم، اما حالا فهمیدم كه پول ندارم. » گفت: «آقا! خواهش می‌كنم. مغازه مال خودتان است، بفرمایید بعداً پول را می‌آورید. » حضرت گفت: «عوض اینكه به شما بگویم كه بعداً پول می‌دهم، به شكمم می‌گویم كه بعداً گوشت می‌دهم. » امیر المومنین در نهج البلاغه می‌فرماید. «هَمُّهَا عَلَفُهَا»(نهج‏البلاغه، نامه 45) همشان شكمشان است. 
 
ما سه رقم روزه داریم:
 
1ـ آدمهایی كه فقط شكمشان روزه است یعنی از خوراك و پوشاك و شهوت صرفه نظر می‌كنند.
2- یك رقم هستند غیر از شكمشان چشم و گوششان هم روزه است و حتی حرف لغو نمی‌زند. این روزه اولیای خداست.
3- و یك عده دیگر هم هستند اینها روحشان هم روزه است. یعنی در ماه رمضان اصلاً فكر غلط به ذهنشان نمی‌آید. اینها درجه یك هستند. 
 
روزه تمرین و تقویت است. می‌گویند در یك ماه رمضان اگر نان و آب خودت را نخوری، اراده‌ای پیدا می‌كنی كه نان و آب دیگران را نخوری. خدای خواسته ما را تمرین بدهد. من اگر هفته‌ای یك شب متكا زیر سرم نگذارم، بدون متكا هم می‌توانم بخوابم. امام صادق می‌فرماید كسی كه هدفش شكمش است قیمتش به همان اندازه است. 
 
- دعای كامپیوتری: گفته‌اند قبل و بعد از دعا صلوات بفرستید. وقتی می‌خواهید دعا كنید، اول نصبت‌هایی كه خدا دارد را بگویید. مثلا یك پسر می‌خواهد از بابایش پول بگیرد می‌گوید: «پدر من از شما متشكرم به خاطر اینكه پول دادی و من را مدرسه نوشتی، دوچرخه خریدی، مریض شدم پول دوا دادی، موتور برایم گرفتی، كیف گرفتی، برایم زحمت‌های زیاد كشیدی و. . . بچه ابتدا می‌گوید: «بابا جون، باباجون، باباجون و. . . » بعد می‌گوید: اگر زحمت نیست، برای من این ساعت مچی را هم بگیر. این پدر برای پسرش می‌گیرد. چون می‌گوید: پسر قدردانی می‌كند. شما سر سفره اگر به خانمت بگویی: «خانم زحمت كشیدی! دستت درد نكند. واقعا دستت درد نكند. اگر جسارت نیست این سبزی را هم تمیز كن. » می‌گوید: «باشد! » اما اگر تا وارد خانه شدی بگویی: ›هنوز كه سبزی‌ها گل است. » می‌گوید: بله! مگر من كلفت تو هستم؟ پاشو خودت درست كن. » آدم مثل مگس نباید صاف بیاید و روی عیب بنشیند. حدیث داریم اگر خواستید از خدا چیزی بخواهید، ادب دعا این است كه خدا را ستایش كنید به نعمت‌هایی كه به شما داده است. البته خدا نیازی به ستایش ما ندارد. وقتی پهلوی ما خدا بزرگ شد، دیگر غیر خدا برای ما ارزش ندارد. 
 
مادر و خانم نیاز به تشكر دارد. پدر نیاز به تشكر دارد. اما خدا نیاز به تشكر ندارد. خدا خیلی جالب می‌فرماید: نماز نمی‌خوانی؟ خوب نخوان! «إِنْ تَكْفُرُوا أَنْتُمْ وَ مَنْ فِی الْأَرْضِ جَمیعاً فَإِنَّ اللَّهَ لَغَنِیٌّ حَمیدٌ»(ابراهیم/8) اگر همه شما كافر شوید و همه نماز نخوانید «أَنْتُمْ وَ مَنْ فِی الْأَرْضِ جَمیعاً» اگر همه شما نماز نخوانید و همه شما روزه بخوردید «إِنْ تَكْفُرُوا أَنْتُمْ وَ مَنْ فِی الْأَرْضِ جَمیعاً فَإِنَّ اللَّهَ لَغَنِیٌّ حَمیدٌ» اگر شما و همه كائنات كافر شوند، خدا غنی است. 
 
و یا در جایی دیگر می‌فرماید: «یُسَبِّحُ لِلَّهِ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْضِ»(جمعه/1) همه هستی «سبحان الله» می‌گوید. اگر گفتند كه در ماه رمضان یك «سبحان الله» بگو، خیال نكن كه خدا نیاز دارد. وقتی خدا می‌گوید كه «سبحان الله» بگویید، یعنی از غافله عقب نمانید، چون همه هستی سجده می‌كنند و تسبیح می‌گوید. اینكه می‌گویند تو هم سجده كن برای اینكه تو از هستی عقب نمانی. خدا كه به ما گفته عبادت كن، برای این است كه ما وصله ناهمرنگ هستی نباشیم. به ما كه می‌گوید روزه بگیر می‌گوید: «عَلَى الَّذینَ مِنْ قَبْلِكُمْ»(بقره/183) همه دین‌ها روزه گرفته‌اند، تو هم روزه بگیر تا از بقیه عقب نمانی. 
 
ماه رمضان ماه دعا است به همدیگر دعا كنید، حتی اگر كسی به شما ظلم كرده هم باید دعا كنید. سلام خدا و درود خدا به مالك اشتر قهرمان و یار امیرالمومنین(ع) باد. یك كسی به او جسارت كرد. بعد مردم به او گفتند: «فهمیدی چه كسی بود؟ » گفت: نه! گفتند: «مالك اشتر بود» مرد گفت: «وای بر من! » دوید و به دنبالش رفت. دید داخل مسجد رفته است. رفت و گفت: «ببخشید كه من جسارت كردم» مالك گفت: «اتفاقاً آمدم در مسجد كه به شما دعا كنم. » 
 
به كسی كه بد گفته دعا كنید. در دعای مكارم الاخلاق امام سجاد می‌گوید: خدایا! توفیقیم بده «وَ أُخَالِفَ مَنِ اغْتَابَنِی إِلَى حُسْنِ الذِّكْرِ»(صحیفه سجادیه، دعاى 20) یك جوری كن كه هر كس غیبت من را می‌كند من دعایش بكنم. «وَ أُخَالِفَ مَنِ اغْتَابَنِی إِلَى حُسْنِ الذِّكْرِ» حتی به كسی كه برای ما بد گفته دعا كنیم. یك كسی به امام خیلی جسارت می‌كرد امام وقت شهادت وصیت كرد مبلغی پول به او بدهند. ما باید از امامان خود یاد بگیریم. برای همه دعا كنیم. برای لقمه حلال دعا كنیم. 
 
امام صادق می‌گوید: پدرم امام باقر هر وقت می‌خواست دعا كند به زن و بچه می‌گفت بیایید من دعا می‌كنم و همه با هم آمین بگوییم. اگر آدم به چهل نفر دعا كند دعای خود آدم هم مستجاب می‌شود. ماه ماه دعاست. خدایا! تمام دعاهای همه مسلمان‌ها را مستجاب كن. همه اموات ما را كه سالهای قبل بوده‌اند و الان نیستند بیامرز. هه الطافی كه در این ماه رمضان به همه بندگان خوبت میكنی، به ما هم آن لیاقت را بده كه شامل ما هم بشود. همه ما را شریك در اجر شهداء و همه شهدا را شریك در اجر باقی‌ها قرار بده. همه اسرار آزاد كن. ایمان كامل به همه ما مرحمت بفرما. نسل ما را یار اسلام قرار بده. كسانی كه در طول تاریخ زحمت كشیده‌اند كه ما الان اسلام داریم، در ثواب ما شریك كن. خدایا رهبر عزیز انقلاب را تا ظهور حضرت مهدی پایدار و مستدام بدار. خدایا قلب مبارك مهدی را از همه ما راضی بدار. 
31 خرداد 1394
تعداد بازدید:  2478 مرتبه

نظرات کاربران

کاربر مهمان در ساعت 8:32:41  تاریخ   9 تیر 1394  گفته:     

موفق باشید

 

0
0
  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:2518

بازدید دیروز: 2332

بازدید کل: 8048942

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.