مسجد جامع تکاب/ عکس

مسجد جامع تکاب با قدمت بيش از صد سال مربوط به اواخر دوره قاجار است

مسجد جامع تکاب با قدمت بيش از صد سال مربوط به اواخر دوره قاجار است و در تکاب، خیابان امام خمینی (ره) واقع شده و این اثر معماري زيبا در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۶۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

این اثر در بافت مرکزي و قديمي شهر قرار دارد . اين مسجد طبق اسناد تاريخي موجود در سال 1332 هجري قمري به فرمان سردار حسينعلي خان افشار در زمان سلطنت ناصرالدين شاه قاجار توسط معماران محلي احداث گرديده است .

 سردر ورودي مسجد توسط دالاني با پوشش طاق گهواره اي به صحن مسجد متصل مي‌گردد . شبستان قديمي مسجد جامع داراي ايوان ورودي با ستونهاي مدور آجري و سرستونهاي سنگي مي باشد . پيشاني ايوان با آجر به شيوه خفته ، راسته کار شده است . بخش تحتاني ديوارهاي مسجد با قلوه سنگ و ملات ماسه و اهک و خاک اجر شده و بخش فوقاني ديوارها با آجر و گنبد مرکزي با گوشواره هاي ظريف و رسم بندي منظمي با آجر چهارگوش و ملات گچ احداث گرديده است.

در چهارگوش مسجد اطاقکهاي دوطبقه اي به منظور کاهش مصالح در جزرهاي چهارگوشه احداث شده است و اضلاع جنوبي و غربي مسجد واحدهاي تجاري بصورت (کاکين به شعاع يکصدمتر) با سردرهاي طاقي و پوشش چوبي ساخته شده اند.

منبع: آوای تکاب به نقل از شیز

5 اسفند 1391
تعداد بازدید:  2840 مرتبه

نظرات کاربران

این مطلب فاقد نظر می باشد.

  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:57

بازدید دیروز: 913

بازدید کل: 8391894

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.