واقعیات را آنچنان که هست بشناسیم

اعتراض و انتقاد نیز مقدمه تکامل است؛ مرد کامیاب کسی است که به انتقاد مردم گوش فرا دهد و انتقاد غیر مغرضانه ناظران را مورد بررسی قرار دهد؛ زیرا در آئینه افکار آنان، معایب و نواقص کار به طور دقیق منعکس می‏گردد.
واقعیات را آن چنان که هست باید بشناسیم نه آنطوری که به نفع ما تمام می‏ شود تفسیر کنیم.
 
هر کس باید بکوشد تا به حقایق اشیاء آنچنان که هست پی ببرد، و درخور توانائی خود عینک واقع بینی بچشم بزند و حوادث و اوضاع را بی کم و کاست نظاره کند.
 
تبهکاران اجتماع همواره برای ارضاء وجدان خود، وقایع را به نفع خویش تفسیر می‏ کنند و آن چنان خود را فریب می‏ دهند که واقعاً باور می ‏نمایند که آنچه را درک کرده‏اند عین حقیقت است. این نوع درک، یک نوع فریب دادن وجدان و کور ساختن دل است.
 
روز ششم اوت 1945، نخستین بمب اتمی در جهان، روی شهر هیروشیما در ژاپن انداخته شد. این واقعه باعث شد که نام این شهر کوچک ژاپن در تاریخ جاودان بماند. در آن روز بر اثر این واقعه، یکصد و پنجاه هزار نفر از ساکنین آن کشور کشته شدند، سپس به فاصله سه روز بمب دیگری روی ناکازاکی انداخته شد. ژاپنیها پس از یک هفته سکوت، تسلیم شدند. کشتن هزاران کودک معصوم زنان و مردان بی گناه، موجی از تنفر در سراسر جهان نسبت به این عمل وحشیانه که در تاریخ بشریت بی سابقه است، به وجود آورد. دستور بمباران کردن این دو شهر بی‏پناه به فرمان رئیس جمهور امریکا به نام ((ترومن)) بود.
 
او پس از این عمل در کشمکش وجدان و سرزنش عموم صلحدوستان و بشر خواهان قرار گرفت و تنفر عمومی موقعیت و حیثیت سیاسی او را متزلزل ساخت و در میان ملتها به عنوان یک فرد آدمکش معرفی شد.
 
اکنون ببینیم آقای ((ترومن)) چگونه این حادثه را ارزیابی می ‏کند؟! چگونه وجدان خود را فریب می‏دهد و وقایع تلخ را که از زهر افعی در کام جهانیان تلختر است، به سود خود و سود جهانیان تفسیر می‏ کند؟ می‏ گوید:
 
من این فرمان تاریخی را برای نجات صدها هزار نفر سرباز و ملوان و خلبان امریکائی صادر نمودم. اگر این بمبها به کار نمی ‏رفت. نیروهای امریکا که بایست به سواحل ژاپن که دارای استحکامات قوی بود و سرسختانه از آنها دفاع می ‏شد، حمله ببرند، و می ‏بایست تلفات سنگینی تحمل کنند.
 
هر انسانی با ذکاوت و باهوش طبیعی خود درک می‏کند که آقای ترومن با این سفسطه جز این که خود را فریب دهد، کاری انجام نداده و نخواسته است واقعیات را آنچنان که هست درک کند. او به دنبال این اشتباه تصور کرده محبوبیت او همچنان در دل جامعه‏های زنده، باقی است، ولی چیزی نگذشت که ضرر این بی‏خبری را دید. عکس‏العمل مردم آزادی خواه جهان او را از صحنه سیاست عقب زد و این لکه به طور جاویدان بردامن او نشست.
 
بازرگانان سیاستمداران و اصناف دیگر موقعی می‏ توانند در صحنه‏ های گوناگون زندگی پیروز شوند که در اوضاع و حوادث مربوط به خود، نظر واقع بینانه داشته باشند. یک بازرگان باید به اعتراضی که مشتری به طرز کار و معامله، و یا بدی و نامرغوبی جنس او دارد. گوش فرا دهد و با تدابیر صحیح وضع خود را عوض کند. یک سیاستمدار باید اعتراضات و جنب وجوش های مردم را پیش از بررسی دقیق، تحریکات مغرضانه نخواند و به عناوین گوناگون مانند عناصر اخلالگر، آنها را سرکوب نسازد و اذعان داشته باشد که واقع بینی شرط پایداری ملک و سیاست است.
 
دانشجوی ترقیخواه از سرزنش استاد استقبال می ‏کند و کمی نمره را گواه بر مغرض بودن او نمی‏ گیرد؛ خود، و نحوه تحصیل خود را وارسی می‏ کند. چه بسا درک یک واقعیت و این که کوتاهی از ناحیه خود اوست، پلکان پیروزی او در آینده شود.
 
پیامبر بزرگ اسلام در نبردهای خود با مشرکان و بت‏ پرستان، قبلاً نیروی دشمن را ارزیابی می‏ کرد و قدرت و توانائی او را دقیقاً مورد بررسی قرار می ‏داد. پیش از جنگ، اطلاعاتی از دشمن به دست می‏ آورد و قدرت و عظمت دشمن را هیچ نمی ‏شمرد. هرگز خود و یا افسران اسلام را فریب نمی‏ داد و نمی‏ گفت که با یک حمله، دشمن را تار و مار می‏ نمائیم.
 
در جنگ بدر، گروه اکتشافی اسلام بر سر چاه بدر یک نفر از سربازان قریش را دستگیر کرده به خدمت پیامبر آوردند؛ از آنجا که تعداد دشمن معلوم نبود، پیامبر از او پرسید: ((قریش روزی چند شتر نحر می کنند؟)) او گفت: ((گاهی 9، گاهی 10شتر.)) پیامبر فرمود: ((تعداد دشمن میان نهصد و هزار است و یک شتر معمولاً غذای صد نفر است.))
 
نبرد اعراب و اسرائیل در 6 ژوئن 1967 به شکست اعراب انجامید. یکی از علل شکست که متأسفانه براثر تلخ بودن کمتر به آن اعتراف شد، این بود که رهبران کشورهای عربی نیروهای دشمن و نیروهای دیگر را که در مصاف و یا پشت سر آنها قرار گرفته بودند، درست ارزیابی نکرده و به جای واقع بینی به حماسه و سرود پرداخته بودند. اگر آنها با واقع بینی وارد کار شده بودند، دچار شکست فاحشی که در تاریخ بشریت کم نظیر است و با حیثیت یک میلیارد مسلمان ارتباط مستقیم دارد نمی ‏شدند.
 
براستی شک پله یقین است. اگر انسان تردید پیدا نکند و درباره موضوعی دو دل نشود، هرگز دنبال تحقیق نمی‏ رود.
 
اعتراض و انتقاد نیز مقدمه تکامل است؛ مرد کامیاب کسی است که به انتقاد مردم گوش فرا دهد و انتقاد غیر مغرضانه ناظران را مورد بررسی قرار دهد؛ زیرا در آئینه افکار آنان، معایب و نواقص کار به طور دقیق منعکس می‏ گردد.
 
جمشید ساخت جام جهان بین از آن سبب - کاگه نبود از این که جهان، جام خودنماست‏
 
نباید فراموش کنیم که امام صادق(ع) فرموده است: ((احب اخوانی من اهدی الی عیوبی.)) یعنی، میان برادرانم آن کس را بیشتر دوست دارم که عیب و نقص مرا به عنوان هدیه به من بگوید. امروز در جهان آزاد انتقاد اساس زندگی است و در بعضی کشورها از افراد مطلع دعوت می‏ کنند و سازمان های دولتی و ملی را در اختیار آنان می‏گذارند تا اوضاع را ببینند و از آنها انتقاد کنند.
 
کسی که از شنیدن انتقاد ناراحت می‏ شود و نمی‏ خواهد واقعیات را آنچنان که هست ببیند و از دیدن آئینه تمام نمای اوضاع خود که افکار مردم است سخت ناراحت می ‏شود، باید به او گفت:
 
خود شکن آئینه شکستن خطاست.
 
منبع: رمز پیروزی مردان بزرگ، آیت الله سبحانی
7 مرداد 1394
تعداد بازدید:  744 مرتبه

نظرات کاربران

این مطلب فاقد نظر می باشد.

  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:301

بازدید دیروز: 1124

بازدید کل: 7964180

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.