مقررات گفتگو در دعوای همسران

گاهی اوقات، طرز سؤال و لحن پرسش‏گر، ممكن است مكالمه را متوقف كند. در بسیاری از مواقع، لحن عتاب‏ آمیز سؤالات، مسئله ‏ساز است.

مقررات گفت‏گو برای همسرانی که دچار اختلاف شده و احیانا جر و بحث بینشان صورت می گیرد:

 

شما می‏ توانید با به كارگیری روش‏ های زیر، گفت‏ وگوهای خود را شیرین و لذت ‏بخش سازید.

 

۱) با همسر خود هماهنگ شوید.

 

۲) با علاقه گوش كنید.

 

۳) از قطع صحبت او خودداری ورزید.

 

۴) سؤالات خود را از طرف مقابل، ماهرانه مطرح كنید.

 

۵) سیاست و نزاكت به خرج دهید.

مدیریت قهر و آشتی های زناشویی

 

▪ قانون شماره ۱:

شرط لازم صحبت ثمربخش، هماهنگی زن و شوهر است؛ به عبارت دیگر، زن و شوهر برای این كه بتوانند با یكدیگر، ارتباط سازنده ‏ای برقرار كنند، باید در مسیر صحبت یكدیگر قرار گیرند؛ زیرا در بسیاری از مواقع، زن و شوهر با آن كه درباره موضوع واحدی صحبت می ‏كنند، اما روش صحبت آنها به قدری متفاوت است كه نمی ‏توانند ارتباطی خوب با هم داشته باشند. ممكن است زن یا شوهر، قصد تسكین ناراحتی همسر خود را داشته باشند؛ ولی برعكس، بر ناراحتی او بیفزایند.

 

▪ قانون شماره ۲:

گاهی اوقات، زن شكایت می ‏كند كه شوهرش به حرف‏ های او گوش نمی‏ دهد؛ در حالی كه شوهر می‏ تواند تمام حرف‏ های او را تكرار كند. این مشكل، از تفاوت و اختلاف جنسی ناشی می ‏شود؛ به این معنی كه زن، هنگام گوش كردن، با ابراز كلماتی مانند راستی، آره، عجب و تكان دادن اجزای صورت یا دست، توجه خود را به طرف مقابل نشان می ‏دهد و از همسر خود می‏ خواهد رفتاری مشابه داشته باشد و در غیر این صورت، از همسرش عصبانی می‏ شود.

 

▪ قانون شماره ۳:

قطع صحبت، برای كسی كه این كار را انجام می‏ دهد، شاید خیلی طبیعی باشد؛ ولی در طرف مقابل، حس نارضایتی و افكار منفی ایجاد می‏ كند. قطع صحبت هم مانند سایر عادات مربوط به تكلم، ممكن است بخشی از طرز مكالمه اشخاص باشد و برخلاف برداشت كسی كه صحبتش قطع شده، ارتباطی با خودمحوری و مخالفت نداشته باشد. در این جا نیز زن و مرد، رفتار متفاوتی از خود نشان می‏ دهند. مردها بیش از زن‏ ها صحبت دیگران را قطع می‏ كنند و این رفتار آنها، تنها درباره زن‏ها نیست. قطع صحبت از سوی مردان، الزاماً نشانه بی ‏احترامی آنها به شخص مخاطب نیست.

 

▪ قانون شماره ۴:

سؤال می‏ تواند آغازگر صحبت و ادامه آن و سرانجام اسباب توقف و ناتمام ماندن آن گردد. بعضی‏ ها به طور طبیعی، كم‏ حرف هستند؛ در برخورد با این اشخاص، باید زمینه صحبت با آنان را فراهم ساخت. گاهی یك سؤال دقیق و حساب شده، می‏ تواند به گونه ‏ای اعجاب‏ انگیز، آنها را به صحبت كردن تشویق كند؛ اما پرسشی نابهنگام، طعنه‏ آمیز و بی‏ تناسب، می‏ تواند از ادامه صحبت، جلوگیری كند.

 

گاهی اوقات، طرز سؤال و لحن پرسش‏گر، ممكن است مكالمه را متوقف كند. در بسیاری از مواقع، لحن عتاب‏ آمیز سؤالات، مسئله ‏ساز است. «چرا دیشب دیر آمدی؟»، از سؤالاتی است كه در ادامه مكالمه، مشكل ایجاد می‏ كند. به نظر می ‏رسد كه سؤال كردن در یك گفت ‏وگو، امری طبیعی است؛ اما گاهی ممكن است فردی كه مورد سؤال قرار می‏ گیرد، پرسش را به حساب تردید در صلاحیت، دانش و یا صداقت خود تلقی كند.

 

از سوی دیگر، چون شخص در حال صحبت، معمولاً به صحبت خود و ادامه آن علاقه ‏مند است، سؤال بیش از حد یا بی‏جا، ممكن است مسئله‏ ساز شود. گاهی نیز سؤالاتی كه با چرا شروع می‏ شوند، تولید اشكال می‏ كنند؛ به این صورت كه این قبیل سؤالات، اغلب، مخاطب را در موضع دفاع قرار می‏ دهد. استفاده از كلمه چرا، احتمالاً شماتت‏ ها و خطاب‏ه ای آمرانه و پدرانه را تداعی كند؛ چرا دیر كردی؟ چرا تلویزیون هنوز روشن است؟ این گونه سؤالات، حالت سوءظن و بی‏ اعتمادی را تداعی می‏ كند.

 

5 نکته برای آرام کردن شوهران خشمگین

۱ – نگذارید همسرتان درگیر خشم خود گردد. اگر دیدید عصبانی است، او را تنها بگذارید. اگر فکر می‌کنید که مسئله خاصی باعث عصبانیت همسرتان می‌شود، از طرح آن موضوعات اجتناب کنید.

 

۲ – عصبانیت به آسیب‌های فیزیکی و عاطفی می‌انجامد. با شوهرتان لجبازی نکنید. در عوض سعی کنید راه‌هایی برای درک و حمایت او بیابید.

 

۳ – شما باید درون خودتان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. باید به این فکر کنید که چرا همسرتان عصبانیت خود را برسر شما خالی کرد. غر نزنید، زیرا نتیجه‌ای جز انفجار عصبانیت و بد‌تر شدن شرایط ندارد.

 

۴ – طوری رفتار کنید که همسرتان با شما احساس راحتی کند. شما می‌توانید انفجار خشم همسرتان را با برقراری ارتباطی درست با وی، خنثی کنید. گفت‌و‌گو با همسرتان به هیچ وجه او را ناراحت نخواهد کرد. پس از اینکه با او گفت‌و‌گو کردید، درخواهید یافت که همه چیز به حالت عادی بازگشته است. این زمان مناسبی است تا با شریک زندگی خود روبه رو شوید.

 

۵ – شوهرتان را درک کنید. درک شما از او طغیان خشمش را کمتر می‌کند. در ضمن شنونده خوبی باشید.

 

منبع: پرسش و پاسخ مشاور

لینک مطالب مرتبط:

 

عوامل خوشبختى

 

از... بپرهيزيد تا زندگى شيرين شود

 

هنرگفتگو درهنگام اختلاف همسران

 

آداب رفتار با همسر

 

سه اشتباه خانمان سوز در ازدواج

 

مهارت سازگاري و زيباسازي زندگي

 

دریچه ورود برکات و روزی به زندگی

29 آذر 1394
تعداد بازدید:  1514 مرتبه

نظرات کاربران

این مطلب فاقد نظر می باشد.

  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:110

بازدید دیروز: 252

بازدید کل: 7791109

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.