صاحبان انديشه را دورهم جمع كنيد

هرآنچه که يک جمع متعهّدِ صاحب انديشه و هنر را دور هم جمع کند و بتواند مثل نخ تسبيح اينها را مجتمع نمايد، يکي از بزرگترين رحمت ها و نعمت هاي الهي است.

امام خامنه ای:

هرآنچه که يک جمع متعهّدِ صاحب انديشه و هنر را دور هم جمع کند و بتواند مثل نخ تسبيح اينها را مجتمع نمايد، يکي از بزرگترين رحمت ها و نعمت هاي الهي است.

 

يك كار تشكيلاتي، يك كار جمعي خصوصيتش اين است كه فرد بايد خودش را در جمع حل كند، گم كند؛ كه اين گم كردن، عين بازيافتن به نحوه درست است چيزي كم نمي‌شود از آدم ها،‌ چيزها افزوده مي‌شود. من مثال مي‌زنم به اين ليوان آبي كه توي آن حبه قند را مي‌اندازيد. اين يك حبه قند يك چيز مشخصي است به قدر خودش شيريني دارد، به قدر خودش همه چيزهايي كه توي قند هست در اين هست. وقت در ليوان آن انداختي تمام است؛ يهني يكدانه از اين ذرات ريزي كه زيرداندان مي‌آمد و صدا مي‌كرد و خودش را نشان مي‌داد كه هان! منم، يك دانه از اينها باقي نمي‌ماند، تمام حل مي‌شود در آب. در آنجايي كه قبل از آن، يا بعد از آن، ده جبه قند ديگر حل شده. اما به نظر شما ار اين جبه قند يك ذره‌اش، يك سر سوزنش از بين رفت؟‌هيچ چيز از آن از بين نرفت. اين قند يك ذره كم نشد، بلكه يك خورده به آن زياد شد. زيرا آن مقدار شيريني كه در اين قند بود آميخته شد با شيريني هاي ديگر كه در قندهاي ديگر بود و در تمام اعضاي اين آب حل شد، سرايت پيدا كرد، چيزي هم از آن كم نشد؛ اما آن تشخص خودش را از دست داده؛ آن فرديت خودش را از دست داده؛ يك تشكيلات بايد اينجور باشد. شكل كامل يك تشكيلات درست اين جوري است كه باسد فرد در جمع حل بشود.

 

اين شكل درست تشكيلات است، البته كاري است در اصل آسان، اصلاً انسان اينجوري است، اما در تجربه و عمل ما كه پنجاه سال در اختناق رضاخاني و محمد رضاخاني گذرانده‌ايم و اگر خود ماهم اين پنجاه سال را با وجودمان لمس نكرديم، اما فرهنگش براي ما به ارث مانده است. ما بر اثر اين تجربه طولاني حكومت مطلقه در ايران، در اين پنجاه سال اخير و البته در قبل از آن در 2500 سال اخير، محكوم به نوعي فرد گرايي شديم؛ البته شرقي‌ها به نوعي فرد گرايند، از قديم تاريخ شرق،‌ يك تاريخ فردگرايي است؛ هنر شرق، موسيقي شرق، آهنگ شرق، ورزش شرق، آهنگ دسته جمعي آن طرف‌ها است؛ اينجا نيست،‌ورزش دسته جمعي آن جاها ايت، اين جا ورزشش كشتي است؛ مثلا آنجا ورزشش واليبال است، فوتبال است. در هنر هاي گذشته، موسيقي، آن آهنگ‌هاي دسته جمعي  و يك اركستر با همه انواع و اقسام و يك آوازه برآمده از چندين حنجره و يا چندين دست، اين در هنر شرق نيست. اينها اگر هست، خيلي كم ياب است. به هر حال شرقي ها يك نوع فرد گرايي در تاريخ‌شان است.

 

اسلام البته درست، نقطه مقابل اين عمل كرده است. اسلام همه چيز را جمعي دارد، حتي عبادت؛ مي‌دانيد عبادت يعني شخصي‌ترين كار آدم، كار آدم با خدا كه هيچ ارتباط با كارهاي معمولي و دنيوي  و همكاري و تعاون ندارد ديگر، رابطه‌اي است بين انسان و خدا- آن عبادت نوعي تقديس را مي‌گوييم، نه مفهوم عام عبادت، همين عبادتي كه در ذهن مردم هم بيشتر است- اين يك رابطه انسان است با خدا. همين را اسلام مي‌گويد دسته جمعي انجام بدهيد؛ نمازجماعت، حج و ... به هرحال ما از اين روح جمعي اسلام دورمانديم. 1

 

يك تشكيلات واحد، اولين و واضح‌ترين معنايش اين است كه افرادي در اين تشكيلات كار مي‌كنند ، اينها به دنبال يك جهت واحدي، به دنبال گمشده‌ي واحدي مي‌گردند، آنهم با همكاري و همراهي و همگامي با يكديگر. پس اخلاق تشكيلاتي، يعني اخلاق اسلامي؛ اخلاق تشكيلاتي، يعني اخلاق اسلامي‌منظم، يعني چگونگي برخورد دوبرادر. دو همفكر، دو هم آهنگ، دو هم جهت . اگر دو نفر از دو طرف كه با هم صدو هشتاد درجه اختلاف جهت دارند مي‌آيند به طرف هم، اين يك جور برخورد است، اين برخورد اصطكاك است. اگر كساني با هم به يك جهت حركت مي‌كنند، اين نوع ديگر اين برخورد است؛ برخورد همكاري، همگامي، و همراهي است. 2

 

1) 59/3/2

2) ۱۳۷۰/۰۸/۲۰بيانات درديدارجمعي ازروحانيون استان کرمان‌

منبع: کار باید تشکیلاتی باشد

 

هيچ كاري بدون تشكيلات پيش نمي‌رود

12 اسفند 1394
تعداد بازدید:  1378 مرتبه

نظرات کاربران

این مطلب فاقد نظر می باشد.

  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:3271

بازدید دیروز: 3207

بازدید کل: 8151451

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.