سبد فرهنگی خانواده‌های ایرانی

سبد فرهنگی خانواده‌های ایرانی با چه چیزی پر شده است؟
اینترنت وسیله‌ای که مانند بسیاری از ابزارها جنبه‌های مثبت و منفی دارد و خوب یا بد بودن این تکنولوژی به نوع استفاده‌ی کاربران بستگی دارد، البته این پدیده علی رغم فرصت‌های مناسبی از قبیل دستیابی به اطلاعات، توسعه و تولید دانش که برای ما فراهم می‌کند تهدیدهایی را نیز برای ما به همراه دارد، اما نخستین و شاید خطرناک‌ترین اثر منفی اینترنت که موجب استفاده‌های نادرست جوانان از این پدیده می‌شود اعتیاد اینترنتی است در همین راستا برخی از جامعه‌شناسان در این باره می‌گویند: فردی که بیش از ۱۹ ساعت در هفته از اینترنت استفاده کند، معتاد به اینترنت است و البته اگر فرد در هفته ۲ تا ۳ ساعت از این وسیله استفاده کند کاربر معمولی است و فردی که میزان استفاده‌ی وی از اینترنت به ۵.۸ ساعت یا بیشتر برسد باید مورد بررسی‌های آسیب شناسانه قرار گیرد.
 
استفاده از اینترنت و البته فضاهای مجازی به قدری در چند سال اخیر در میان برخی از خانواده‌ها نفوذ کرده که گاهاً برخی از والدین وظایف خود را فراموش کرده و تربیت فرزندان در فضاهای مجازی انجام می‌شود و با تهیه‌ی یک تلفن همراه برای فرزندان بار مسئولیت را از گردن خود ساقط می‌کنند.
 
 
فضاهای مجازی و اختلال در کارهای خانواده‌ها
 ظهور تکنولوژی‌های نوین ارتباطی در این چند سال بسیاری از کارکردهای خانواده را دچار اختلال کرده است تحولاتی که خود منشأ بروز دگرگونی‌های عمیق و اساسی در نوع روابط و ارزش‌های خانوادگی هستند.
 
مبحث اینترنت موضوعی است که در تمامی جوامع موضوعیت داشته و محدود به جامعه و یا اقلیتی خاص نمی‌شود، به دلیل ویژگی‌های خاص فضاهای مجازی و نو بودن این پدیده بسیاری از والدین فرصت و امکان کافی برای شناخت دقیق این معنا و کاربردهای آن را به دست نیاورده‌اند و عدم آشنایی مناسب آن‌ها با این فضا و در مقابل استفاده روزمره فرزندان از آن باعث شده است که یک فضای محرمانه و خصوصی در داخل خانه برای فرزندان ایجاد شود و آن‌ها بدون دغدغه و احساس ناظر به سایت‌های مختلف رفته و جستجو می‌کنند.
 
سلام بر همراهان #همیشه_بر_خط! سال نو مبارک!
در سال جدید با کمپین #جمعه_ها_بدون_اینترنت چه میکنید؟!
#کمپین_بازگشت_به_زندگی
 
گسترش فضاهای مجازی در حوزه رابطه فرزندان و والدین نیز تغییراتی به وجود آورده است که از جمله می‌توان به کاهش نقش خانواده به عنوان مرجع، کاهش ارتباط والدین با فرزند، شکاف نسلی به دلیل رشد تکنولوژی، از بین رفتن حریم بین فرزندان و والدین، ایستادن در برابر یکی از والدین یا هر دو را می‌توان نام برد و متأسفانه و بر اساس تمامی این موارد می‌توان عنوان کرد که سبد فرهنگی خانواده‌های ایرانی دچار تغییرات فراوانی شده است که همگی به نوعی ترویج سبک زندگی مدرن و غربی را در جامعه به همراه داشته است که این شیوه از زندگی بی شک سبب می‌شود بی‌سامانی در فرهنگ کشور رسوخ پیدا کند.
پست جدید سمیرا جون ... به نظر من واقعا همین طوره .. الان بچه های کوچکتر رو تا فامیل می بینم و قتی  کنار همن به جای اینکه با هم بازی کنن ، دارن با موبایل و تبلت بازی می کنن و درسته تو دنیای امروز نمی شه کسی رو از این کار منع کرد ولی خب متاسفانه ما خیلی زیاده روی می کنیم تو این کار . ادمین : فاطمه .
 
گفتنی است؛ با توجه به اهمیت فضاهای مجازی در توسعه جوامع در ایران نیز به فن آوری اطلاعات و ارتباطات توجه زیادی شده است، اما آسیب‌های جدی در این زمینه وجود دارد بر همین اساس لازم و ضروری است که مسئولان مربوطه این معضل را ریشه یابی و درصدد رفع آن برآیند.
اون قدیما تبلت نبود ، آندروید و ... نبود خودت بودی و هفتا بچه محلی پایه صبح تا شب بازی هفتسنگ ، یادشون بخیر
 
 
منبع: جوان
24 فروردین 1395
تعداد بازدید:  1270 مرتبه

نظرات کاربران

این مطلب فاقد نظر می باشد.

  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:1191

بازدید دیروز: 3155

بازدید کل: 8156002

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.