توصیه های تبلیغی آیت الله انصاری شیرازی

روحانی موظف است با زیّ طلبگی و با رفتارش مردم را به خدا متوجه کند. طلبه باید در تحصیل علم و تهذیب نفس، تلاش کند تا در ایام تبلیغ بیشترین تأثیر را در مخاطبین داشته باشد. باید تبلیغ قولی را با فعلی عجین کنیم.
آیت الله انصاری شیرازی (ره):
 
تبلیغ شریعت و احکام اسلام دو گونه است: تبلیغ لسانی و عملی. خصوصیت تبلیغ نوع اول این است که تاثیرش سریع است، ولی ممکن است دوام نداشته باشد، لکن در تبلیغ فعلی ممکن است تاثیر دیرتر واقع شود، منتها دوامش بیشتر است.
 
« كُونُوا دُعَاةً الناس إِلَى أَنْفُسِكُمْ بِغَيْرِ أَلْسِنَتِكُم » به غیر زبانتان مردم را به اسلام دعوت کنید، اگر طلبه ای هر دو نوع را در خود جمع کند حرفش تاثیر عمیق تری خواهد داشت.
 
شما بزرگواران محترم مواظب باشید تا با عمل و رفتارتان عظمت اسلام و تشیع را حفظ کنید. ساده زیستی یک روحانی باید مردم را به آخرت نزدیک کند که این خود تبلیغ فعلی است؛ « لَقَدْ كانَ لَكُمْ في‏ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَة » و این وظیفه روحانیون است.
 
شاگردان حضرت عیسی (علیه السلام) چون تأثیرات تبلیغ فعلی و عملی را می دانستند، از آن حضرت سوال کردند: یا روح الله مَن نـُجَالِس؟ یعنی با چه کسانی مجالست کنیم؟ و آن حضرت در جواب فرمودند:« مَنْ يُذَكِّرُكُمُ اللَّهَ رُؤْيَتُهُ وَ يَزِيدُ فِي عِلْمِكُمْ مَنْطِقُهُ وَ يُرَغِّبُكُمْ فِي الْآخِرَةِ عَمَلُه »، شما با سه گروه معاشرت کنید: اول کسانی که دیدارشان خدا را به یاد شما بیاورد. دوم افرادی که منطقشان موجب فزونی عمل و رفتار نیک، در شما می شود و سوم گروهی که عملشان سبب می شود تا شما به آخرت اشتیاق بیشتری بیابید.
 
معصومین (علیهم السلام) در روایات بسیاری مردم را به مجالست با علما و اهل علم ترغیب فرمودند. لذا بر ما فرض است که به آن سه خصوصیت مذکور متخلق گردیم تا مردم از اهل علم الگو بگیرند. 
 
آیة الله بروجردی طوری بودند که هر کس ایشان را می دید به یاد خدا می افتاد. روحانی موظف است با زیّ طلبگی و با رفتارش مردم را به خدا متوجه کند. طلبه باید در تحصیل علم و تهذیب نفس، تلاش کند تا در ایام تبلیغ بیشترین تأثیر را در مخاطبین داشته باشد. باید تبلیغ قولی را با فعلی عجین کنیم. قرآن می فرماید: « أَ تَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَ تَنْسَوْنَ أَنْفُسَكُم » ، زیرا اگر طلبه، عالم مهذبی باشد اجتماع به او گرایش می یابد و این خود بهترین تبلیغ دین است.
 
مردم ایران، دوست دار اهل بیت (علیهم السلام) اند، لذا از آمادگی و استعداد کافی در پذیرش حقایق دین برخوردارند، منتها ما هم باید به وظیفه مان درست عمل کنیم تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
 
سرمایه ما طلبه ها علم و تقوا است، نه مال، ریاست، تجملات و...؛ علم و تقوا ما را اهل مجالست می کند و مردم از مجالست با ما به خدایشان نزدیک تر می شوند، ولی اگر خدای نکرده به دنبال مال و ریاست دنیوی رفتیم، تاثیر معکوسی می گذارد که قابل جبران نیست.
 
ارزش علم و صنعت وقتی است که با دین توأم می گردد، ولی اگر علم و صنعت را منهای دین بدانیم وسیله ای برای ضلالت انسان می گردد. علم و صنعت جسم انسان را با هواپیما به کره ماه می برد، ولی دین می گوید:« الصلاة معراج المؤمن» ، که روح انسان را از نشئه طبیعت و تعلقات آن عروج می دهد و به عالم ملکوت می رساند؛ « وَ كَذلِكَ نُري إِبْراهيمَ مَلَكُوتَ السَّماواتِ وَ الْأَرْض » .
 
انشاءالله لذات دنیا چشم و گوش ما را کر و کور نکند و این پیشرفت صنعت، سبب غفلت و دوری از خالق طبیعت نگردد و هویّت طلبگی خودمان را از دست ندهیم، بلکه با استمداد و توکل به خداوند، روزبه روز به خداوند نزدیکتر شویم.
26 خرداد 1395
تعداد بازدید:  1211 مرتبه

نظرات کاربران

این مطلب فاقد نظر می باشد.

  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:237

بازدید دیروز: 1781

بازدید کل: 7862404

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.