رمضان! دل های مؤمنین بدرقه راهت!

اللهم انی اسئلك خیر ماسئلك به عبادك الصالحون و اعوذبك مما استعاذ منه عبادك المخلصون
شانه به شانه صف می كشند. دست های نیاز كه به سمت آسمان بلند می شود. زمزمه اللهم اهل الكبریاء و العظمه و اهل الجود و الجبروت و... اوج می گیرد. احساس می‌كنی پاهایت از زمین خاكی جدا شده و در فضای دیگری سیر می‌كنی. فضای خلوص، تسلیم و تقوا. این حس، پاداش یكماه روزه داری خالصانه متقین است كه نصیب مومنین حقیقی می‌شود.
 
 
شیرینی كه به دهان می‌بری و كامت در روز عید شیرین می گردد نشانه این است كه در مابقی ایام سال نیز باید به شیرینی ها، خوبی ها و خلوص رمضان وفادار بمانی. اجازه نده كه تلخی گناهان ریز و درشت دامن زندگی و ثانیه هایت را بگیرد. خوب بودن فقط مختص یك ماه نیست. خوب بودن را در سراسر زندگی به همراه داشته باش. اللهم انی اسئلك خیر ماسئلك به عبادك الصالحون و اعوذبك مما استعاذ منه عبادك المخلصون.
 
عید سعید فطر
نكاتى درباره عید فطر
 
 
امیر المؤمنین علیه السلام در خطبه عید فطر مى‏ فرماید:
 
«ألا و إن المضمار الیوم و السباق غدا ألا و إن السبقة الجنة و الغایة النار». (1) دنیا محل مسابقه است و آخرت زمان اجر گرفتن، بهشت جایزه برندگان این مسابقه و جهنم جزاى بازندگان است. در روایتى از فرزند گرامیش چنین آمده است:
 
«مر الحسن علیه السلام فى یوم فطر بقوم یلعبون و یضحكون فوقف على رؤوسهم، فقال: إن الله جعل شهر رمضان مضمارا لخلقه، فیستبقون فیه بطاعته إلى مرضاته، فسبق قوم ففازوا، و قصر آخرون فخابوا، فالعجب كل العجب من ضاحك لاعب فی الیوم الذی یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و أیم الله لو كشف الغطاء لعلموا أن المحسن مشغول باحسانه و المسى‏ء مشغول بإساءته. ثم مضى‏». (2)
 
در این حدیث، امام حسن علیه السلام انجام اعمال عبادى در ماه مبارك رمضان را، تشبیه به مسابقه بین افراد نموده‏اند و عید فطر را زمان اخذ جوایز برندگان آن مى‏ دانند.
 
لذا حضرت على علیه السلام در ویژگى‏ هاى عید فطر مى‏ فرمایند:
 
1- روزى كه نیكوكاران ثواب مى برند.     «هذا یوم یثاب فیه المحسنون‏».
 
2- روزى كه گنهكاران زیان مى‏ بینند.     «و خسر فیه المبطلون‏»
 
3- شبیه ‏ترین روز به روز قیامت است.     «أشبه بیوم قیامكم‏».
 
چون در قیامت عده‏اى كه زیان كارند، تاسف مى‏ خورند و غضبناك مى‏ گردند و عده ‏اى كه نیكوكارند رستگار و متنعم به نعمت هاى الهى مى‏ شوند.
 
4- روز عبرت گرفتن.     «فاذكروا بخروجكم‏»
 
وقتى از منازلتان براى خواندن نماز عید خارج مى‏ شوید، به یاد آورید زمانى را كه از منزل بدن خود خارج خواهید شد و سوى خداى خود خواهید رفت.  «من الأجداث إلى ربكم‏»
 
وقتى در جایگاه نماز خود مى‏ ایستید به یاد آورید زمانى را كه در محضر عدل الهى مى‏ ایستید و از شما حسابرسى مى‏ كنند.  «و اذكروا وقوفكم بین یدى ربكم‏»
 
وقتى از نماز به منازلتان بر مى‏ گردید به یاد آورید زمانى را كه به منازل خود در بهشت‏ خواهید رفت.  «و اذكروا منازلكم فى الجنة‏»
 
5- روز بشارت غفران و بخشش الهى.  «أبشروا عباد الله فقد غفر لكم ما سلف من ذنوبكم‏».
 
پی نوشت ها:
 
1) من لا یحضره الفقیه، ج 1، ص 516.
 
2) تحف العقول، ص 170.
15 تیر 1395
تعداد بازدید:  1183 مرتبه

نظرات کاربران

این مطلب فاقد نظر می باشد.

  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:705

بازدید دیروز: 1501

بازدید کل: 8112307

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.