امتحان سختی که برای شیخ انصاری راحت بود

دوری از هوا و هوس و خوف از مقام الهی، انسان را از هرگونه معصیتی مصون می‌دارد و باعث می‌شود، فکر گناه هم به ذهن، خطور نکند ، خداوند به کسانی که از او خوف دارند و نفس خود را از هوس پاک نگه داشته‌اند، وعده بهشت داده است.

خداوند متعال در قرآن می‌فرماید: مَنْ خَافَ مَقَامَ رَبِّهِۦ وَنَهَى ٱلنَّفْسَ عَنِ ٱلْهَوَى* فَإِنَّ ٱلْجَنَّةَ هِىَ ٱلْمَأْوَى. (نازعات/40 و 41) 

آن‌کس که از مقام پروردگارش ترسان باشد و نفس را از هوی بازدارد، قطعاً بهشت جایگاه اوست!

 

حکایت:

وقتی شیخ مرتضی انصاری با آن همه آوازه و بلندی افکار در علم فقه و اصول، یگانه مرجع جهان تشیع شد، با آن ساعتی که به صورت یک طلبه فقیر دزفولی وارد نجف شده بود، فرقی نکرده بود.

 

وقتی خانه او را نگاه می‌کنند، می‌بینند مثل فقیرترین مردم زندگی می‌کند، یک نفر به ایشان می‌گوید: آقا! خیلی هنر می‌کنید که این همه وجوهات در دست شما می‌آید ولی هیچ تصرفی در آن‌ها نمی‌کنید!

 

ایشان می‌فرماید: چه هنری کرده‌ام؟! عرض می‌کنند: چه هنری از این بالاتر؟ این امتحان بزرگی است، آیا هنری از این بالاتر می‌شود؟!

 

فرمود: حداکثر کار من، کار خرکچی‌های کاشان است که می‌روند تا اصفهان و برمی‌گردند.

 

خرکچی‌های کاشان که پول به آن‌ها می‌دهند تا بروند از اصفهان کالا بخرند و بیاورند کاشان، آیا شما دیده‌اید که این‌ها به مال مردم خیانت کنند؟ آن‌ها امین هستند، حق ندارند تصرف کنند. این مسئله مهمی نیست که به نظر شما مهم آمده است.

 

منبع: یک‌صد موضوع 500 داستان

14 مهر 1395
تعداد بازدید:  1364 مرتبه

نظرات کاربران

این مطلب فاقد نظر می باشد.

  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:1178

بازدید دیروز: 1154

بازدید کل: 8390912

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.