چند توصیه اخلاقی پیرامون عید نوروز

ذکر چند نکته و تذکر اخلاقی در مورد دید و بازدیدهای نوروز
عید به معنای «عود» و بازگشت است. در عید نوروز، طبیعت نفس تازه­ای کشیده و به زندگی باز می ­گردد. هر چند که عید واقعی انسان زمانی است که به خلقت اولیه و فطرت خود باز گردد و دست از گناه و آلودگی شسته و به آغوش رحمت الهی پناه برد. ورود به فصل بهار هم می­توان به نیک­فالی گرفت تا با درس گرفتن از زندگی دوباره­ی طبیعت، نشاطی تازه گرفته و با اشتیاق بیشتری در راه بندگی خدای یکتا قدم برداریم. یکی از سنت­ های پسندیده­ ما ایرانی­ ها، سنت گرامی­ داشت نوروز و عید دانستن آن است. این سنت بنا به نقل روایتی مورد تأیید ائمه­ معصومین (علیهم ­السلام) قرار گرفته است. 
#سال_نو _مبارک
#تبریک_عید_نوروز
#سال_۱۳۹۶
 
یکی از سنّت ­های خوب مردم ایران در ایام نوروز، سنّت صله­ رحم و دید و بازدید از بستگان و آشنایان است.  امام محمد باقر (علیه ­السلام) در رابطه با صله­ رحم می­ فرماید: صله­ ارحام، پاک کننده­ اعمال، رشد دهنده­ اموال، دفع کننده­ بلاها، آسان کننده­ حساب در روز قیامت و موجب به تأخیر افتادن اجل است.
 
ذکر چند نکته و تذکر اخلاقی در مورد دید و بازدیدهای نوروز:
 
1. برخی از جوان­ ها و نوجوان­ های عزیز، به نوعی از اطاعت والدین خارج شده و به جای آن­که مطیع آن­ها باشند به اصطلاح ساز خود را می ­زنند. همه­ پدر و مادرها دوست دارند در رفت و آمد با بستگان، فرزندان خود را که میوه­ زندگی آن­هاست به دنبال خود داشته باشند. اما فرزندان آن­ها که حوصله­ معاشرت با برخی از بستکان را ندارند از اطاعت والدین سر باز زده و آن­ها مجبور م ی­شوند بدون فرزندان­شان به مهمانی بروند. چنین روحیه ­ای، معمولا موجب آزار و اذیّت والدین  بوده  و گناه بزرگی به شمار می­آید. پیامبر اکرم (صلی ­الله­ علیه­ واله) می­ فرماید: کسی که والدین خود را غمگین کند، عاق والدین شده است. امام هادی (علیه­ السلام) هم می­فرماید: عاق والدین شدن موجب تنگ­دستی و ذلّت است.  
 
2. اگر در رفت و آمد با یکی از اقوام و بستگان مشکل خاصی دارید و احساس می­ کنید با رفتن به منزل آن­ها به گناه می­ افتید، علاوه بر آن که استثناء در آن میهمانی شرکت نمی­ کنید، به گونه ­ای از والدین اجازه بگیرید، تا نرفتن شما به آن­جا موجب آزار و اذیت آن­ها را فراهم نیاورد.   
 
3. هنگام معاشرت با اقوامی که وضع مالی بهتری دارند به هیچ وجه خود را نبازید و شخصیت انسانی خود را کوچک  نشمارید. فراموش نکنید که ارزش ما انسان­ها به میزان تقوا و تدیّنمان است، نه مال و ثروت.
4. هنگام معاشرت با بستگانی که وضع مالی پایین­ تری دارند، مراقب باشید که به آن­ها با دید حقارت نگاه نکنید و ارزش انسانی­ آن­ها را کوچک نشمارید. با آن­ها با لطف و احترام رفتار کرده و مراقب  باشید که در این امتحان الهی سربلند بیرون آیید. پیامبر اکرم (صلی ­الله­ علیه­ واله)می ­فرماید:  برادران ضعیف خود را کوچک به شمار نیاورید. همانا کسی که مؤمنی را تحقیر کند، خداوند متعال میان آن دو در بهشت جمع نمی­ کند. اگر شخص تحقیر شده بهشتی باشد، شخص تحقیر کننده وارد بهشت نخواهد شد. مگر آن­که از کار زشتش توبه کند.  
 
5. سعی کنید در مصرف میوه و تنقلات، مراعات حال بستگان تنگ­دست و متوسط را داشته باشید . توجه بفرمایید که این سخن هرگز بدان معنا نیست که لب به چیزی نزنید. چون این کار هم پسندیده نیست.
 
6. روزها و وسال­ های عمر ما سپری می­گردند ودر این میان آنچه برای ما باقی می­ماند اعمال و رفتار ماست. مراقب باشیم که در این میان خداوند را از خود خشنود ساخته و با گناه و معصیت،کوله باری از زشتی­ها برای خود ذخیره نکنیم. در دید و  بازدیدهای عید مراقب حجاب و نگاهتان باشید تا فردای قیامت خود را از زیان­کاران نبینید.  
7. در دید و بازدیدها خویشتن­دار باشید و عیوب زندگی مردم را برای یک­دیگر بازگو نکنید. این کار گناه بسیار بزرگی است که در قرآن کریم از آن به عنوان خوردن گوشت مرده­ی برادر ایمانی یاد شده است.  
 
8.  پذیرایی از میهمان، جمع کردن ظروف و پاک کردن آن­ها، از جمله کارهایی است که شما باید بر عهده گیرید. با این کار علاوه بر آن که به والدین خود خدمت کرده و خداوند را از خویشتن راضی کرده­اید؛ در آموختن تجربه­ اجتماعی و آداب معاشرت هم پیشرفت خوبی پیدا خواهید کرد. البته دختر خانم­ های بزرگوار توجه کنند که در رابطه  با میهمان­ های نامحرم، کار پذیرایی از آن­ها را به دیگر اعضای خانواده واگذار کنند.  
 
یَا اللَّهُ یَا رَحْمَانُ یَا رَحِیمُ یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَى دِینِک‏
 
منبع: وبلاگ هم اندیشی دینی
28 اسفند 1395
تعداد بازدید:  1200 مرتبه

نظرات کاربران

این مطلب فاقد نظر می باشد.

  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:2447

بازدید دیروز: 3155

بازدید کل: 8157258

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.