گرايشهاى مردمى و حقانیت

گرايشهاى مردمى هميشه حق نيست ممكن است زمانى مثل زمان پيامبر اكرم صلى اللّه عليه و آله يا زمان نهضت اسلامى ايران به رهبرى امام خمينى گرايش مردم حق باشد و زمانى مثل معاويه يا افراد ديگر كه موارد آن فراوان است باطل باشد.

روزى معاويه به امام حسن عليه السلام گفت : من از تو بهترم.

 
امام عليه السلام فرمود: چرا اى پسر هند؟
 
معاويه جواب داد: زيرا مردم با من هستند و بدور من جمع شدند و به دور تو اجتماع نكردند.
 
امام عليه السلام فرمود: اين سخن تو بدور از حقيقت است و همراهى مردم با تو بخاطر خوبى تو نيست اى فرزند هند جگر خوار.
 
کسانى كه بدور تو جمع شده اند دو دسته اند:
 
عده اى كه مطيع و راضى هستند و عده اى كه از روى اكراه و نارضايتى بدور تو جمع شدند، اما اطاعت كننده از تو خدا را معصيت كرده است و كسانى كه با اجبار با تو همراه شدند بر اساس گفته خداوند در قرآن معذورند و حاشا كه من به تو بگويم من بهتر از تو هستم، زيرا در تو خيرى وجود ندارد تا من بهتر از تو باشم. اما بدان كه خداوند مرا از صفات پست پاك گردانيده است همان گونه كه تو را از فضايل دور داشته است. 1
 
امام حسن عليه السلام با اين سخنان ارزشمند خود بيان فرمود كه گرايش هاى مردمى هميشه حق نيست ممكن است زمانى مثل زمان پيامبر اكرم صلى اللّه عليه و آله يا زمان نهضت اسلامى ايران به رهبرى امام خمينى گرايش مردم حق باشد و زمانى مثل معاويه يا افراد ديگر كه موارد آن فراوان است باطل باشد.
 
بنابراين گرايش هاى مردمى هميشه راه حق نيست. بله در مواردى راه حل است. و اين درس بزرگى است كه امام عليه السلام به تاريخ داده است. چه اينكه گرايش مردم به امام خمينى در اول انقلاب اسلامى حق بود اما گرايش آنها به بنى صدر اولين رئيس جمهور نظام اسلامى در ايران باطل بود. معيار گرايشهاى حق تطبيق آنها با احكام و ارزشهاى الهى و اسلام ناب محمدى است.
 
پی نوشت: 
1. بحارالانوار 44، 104.
23 تیر 1392
تعداد بازدید:  2043 مرتبه

نظرات کاربران

این مطلب فاقد نظر می باشد.

  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:3252

بازدید دیروز: 3207

بازدید کل: 8151432

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.