شوق شهادت

امام خمینی(ره):حسین بن علی ـ سلام‌اللّه‌‌علیه ـ هرچه به ظهر عاشورا نزدیك‌تر می‌شد افروخته‌روتر می‌شد، رویش افروخته‌تر می‌شد. (۱)برای اینكه می‌دید كه جهاد در راه خداست و برای خداست و چون جهاد برای خداست، عزیزانی كه از دست می‌دهد از دست نداده است، اینها ذخایری هستند برای عالم بقا.

امام خمینی (ره): برادران و خواهران! ما در راهی وارد شدیم كه آن راه، راه انبیاست؛ و تاریخ تا آنجا كه نشان می‌دهد انبیا با مشكلات روبرو بودند. همیشه قشر محروم بودند در مقابل طاغوت و مشكلاتی كه برای آنها حاصل بوده است بسیار زیاد بوده است، طاقت فرسا بوده. ما تا آنجا كه از تاریخ اطلاع داریم و از انبیا به ما رسیده است می‌بینیم كه تمام انبیا مبتلا بودند به طاغوت‌های زمان خودشان و در مشكلات بودند. ما كه در طریق انبیا می‌خواهیم قدم برداریم از مشكلات نباید هراس كنیم؛ برای اینكه، همانطوری كه رسول اكرم ـ صلی‌اللّه‌‌علیه‌و آله‌و‌سلم ـ در بیست و چند سال دعوت خود تمام مشكلات را پذیرفت و برای پخش احكام شرعی به همۀ مشكلات تن در داد، به مشكلات اقتصادی كه آن را در یك غاری محبوس كردند و چندین وقت در آنجا تشریف داشتند و با آن مشكلات مواجه شدند، لكن از مقصد دست نكشیدند، قریش با او آن كردند كه تاریخ نشان می‌دهد و دست از مقصد برنداشتند. انبیای دیگر همه همین طور بودند. وقتی مقصد الهی شد راه هرچه مشكل باشد چون مقصد الهی است باید به نظر آسان باشد.

می‌بینید كه در بعض روایات هست كه حسین بن علی ـ سلام‌اللّه‌‌علیه ـ هرچه به ظهر عاشورا نزدیك‌تر می‌شد افروخته‌روتر می‌شد، رویش افروخته‌تر می‌شد. (۱)برای اینكه می‌دید كه جهاد در راه خداست و برای خداست و چون جهاد برای خداست، عزیزانی كه از دست می‌دهد از دست نداده است، اینها ذخایری هستند برای عالم بقا. شما كه مهیا هستید برای اسلام خدمت بكنید، كارگران عزیز ما كه مهیا هستند برای اسلام خدمت بكنند و كارخانه‌ها را راه بیندازند و با جدیت عمل بكنند كه استقلال خودشان را حفظ بكنند مشكلات دارند؛ لكن مشكلات مشكل نیست. دانشگاهی‌ها و آموزگارها و معلمین و متعلمین كه برای خدا كار می‌كنند مشكلات دارند لكن در راه خداست، مشكلات در راه خدا مشكل نیست. اگر ما حساب كنیم، مشكلات حضرت رسول ـ سلام‌اللّه‌‌علیه ـ و حضرت امیر ـ سلام‌اللّه‌‌علیه ـ بسیار بیشتر بوده است از مشكلاتی كه ما امروز مبتلای به او هستیم، و آنها صبر كردند و خدای تبارك و تعالی با صابرین است. و ما باید صبر بكنیم و بایستیم در مقابل قدرت‌هایی كه می‌خواهند ما را ببلعند و سر آنها را بكوبیم.

برادران، عزیزان من، خواهران، عزیزان اسلام! توجه كنید و خودتان را حفظ كنید و هیچ تزلزل به خودتان راه ندهید كه ما پیروزیم. ما آن روزی كه هیچ نداشتیم و همۀ قدرت‌ها در مقابل ما بودند ایستادیم، و امروز بحمداللّه‌ یك ملتی داریم كه یكپارچه در مقابل همۀ قدرتها ایستاده است، و یك خوزستانی داریم كه با آن مشكلات مردانه ایستاده است و یك كردستانی داریم كه با آن مشكلات مردانه ایستاده‌اند و همه جای ایران این طور است. و امروز ما بحمداللّه‌ تعالی قوی هستیم و منطقه مثل یك همچو قدرتی ندارد. ما امروز در مقابل همه ایستاده‌ایم و هیچ قدرتی نمی‌تواند به ما صدمه بزند. ملتی كه برای شهادت ایستاده است مشكلات در او اثری ندارد. پدران و مادرانی كه عزیزان خودشان را فدای اسلام می‌كنند، مشكلاتی برای آنها پیش نمی‌آید، آنها بر مشكلات غلبه كرده‌اند. كشور ما بر مشكلات خودش غلبه كرده است، تمام فشارها را از همۀ اطراف بر او آورده‌اند و تحمل كرده است واِنَّ اللّه‌َ مَعَ الصّابِرینَ. (۲)

(۱) بحارالأنوار، ج ۶، ص ۱۵۴، ح ۹.
(۲) سورۀ بقره، آیۀ ۱۵۳: «بدرستی كه خداوند با بردباران است».

 

صحیفه امام رحمه‌الله ج۱۷ ص۴۱۳

25 آبان 1392
تعداد بازدید:  1760 مرتبه

نظرات کاربران

این مطلب فاقد نظر می باشد.

  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:2651

بازدید دیروز: 3734

بازدید کل: 7525736

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.